válkaČeskoslovenskoobjevy

Tvůrce koncentračních táborů Theodor Eicke naskočil do SS funkce přímo z blázince

Tvůrce koncentračních táborů Theodor Eicke naskočil do SS funkce přímo z blázince
Zdroj: koláž archiv
+ 3 fotky+ 4 fotky

Theodor Eicke koncentrační tábory sice nevymyslel, ale byl to právě on, který jejich myšlenku převedl poprvé do reality. Podle jeho vzorového modelu v Dachau se organizovaly také další koncentrační tábory.

Simona Knotkova 26. března 2021

Theodor Eicke se narodil jako nejmladší z 11 potomků přednosty železniční stanice v Hudingenu. Problémové rysy začínal projevovat už jako dítě. V sedmnácti sekl se školou a raději se jako dobrovolník připojil k německé císařské armádě. V jejích řadách bojoval v 1. světové válce, za což si vysloužil Železný kříž. Po návratu z fronty působil jako policista nebo informátor. Už tehdy se silně angažoval v politice a účastnil se násilných demonstrací proti tehdejším poměrům v zemi. Do nacistické strany vstoupil v roce 1928, ve svých 36 letech.

Thumbnail # Stráže v Dachau dostaly, co zasloužily, přímo na místě je Američané postříleli
Mohlo by Vás zajímat:

Stráže v Dachau dostaly, co zasloužily, přímo na místě je Američané postříleli

Zde se mu kariérně konečně začalo dařit. Již brzy byl povýšen na plukovníka SS rukou Heinricha Himmlera. Byl to také říšský vůdce SS a jeden z organizátorů holokaustu, který jej později zachránil před vězením, když byl Eicke obviněn z přípravy bombového útoku na politické odpůrce. V březnu 1933 ho Himmlerova protekce pro změnu vytáhla z psychiatrické léčebny, kam byl poslán na několik měsíců za spor se strážníkem. V té době Hitler plánoval otevřít detenční zařízení, které by bylo poněkud jiné než ostatní zajatecké tábory. Himmler uznal, že je to skvělá pracovní pozice pro jeho konfliktního chráněnce. Theodor Eicke se v roce 1933 stal velitelem prvního koncentračního tábora v Dachau.

„Byl to drsný a nestálý člověk, jehož násilné a nezvladatelné chování způsobovalo Himmlerovi časté bolení hlavy. Pro svého problémového podřízeného našel Himmler v Dachau proto ideální a odlehlé místo,“ popisuje Eickeho autor knihy „To The Death’s Head True: The story of the SS“ Andrew Mollo.

Thumbnail # Vězeň v Dachau měl kreslit lékařské experimenty. Hrůzu, které byl svědkem, vydržel jenom dva dny
Mohlo by Vás zajímat:

Vězeň v Dachau měl kreslit lékařské experimenty. Hrůzu, které byl svědkem, vydržel jenom dva dny

Dachau sloužil jako prototyp a modelový příklad pro ostatní nacistické koncentrační tábory, které následovaly. Jeho základní organizace, vzhled, plány budov – to všechno pocházelo z návrhů Eickeho, který se stal posléze vrchním inspektorem všech koncentračních táborů a byl přímo zodpovědný za jejich výstavbu. V jeho kompetenci byl rovněž výcvik dozorců. Historik Charles W. Sydnor je názoru, že to byla právě „Eickeho osobnost, zejména jeho neutuchající nenávist ke všem a všemu nenacistickému, která zcela určitě ovlivnila vývoj, strukturu a unikátní nelidský duch koncentračních táborů“.

Týkalo se to i praktik, které začal Eicke v táborech jako první provozovat. Během Norimberských procesů na to vzpomínal strážce z Dachau a pozdější velitel Osvětimi Rudolf Höss: „Jasně si pamatuju první bičování, kterého jsem byl svědkem. Eicke nařídil, že minimálně jeden člověk z každé strážní jednotky ho musí být účasten. Dva zajatci ukradli cigarety z kantýny a byli za to odsouzeni k 25 ranám bičem. Když jeden z mužů začal křičet, začal jsem být rozrušený. Ve skutečnosti to mnou naprosto otřáslo. Později, na začátku války, jsem se zúčastnil první popravy, ale tato událost mě tolik nezasáhla jako první tělesný trest.“

Thumbnail # Židé mu přezdívali „Panenka“. Ve skutečnosti byl Kurt Franz sadistickým postrachem Treblinky
Mohlo by Vás zajímat:

Židé mu přezdívali „Panenka“. Ve skutečnosti byl Kurt Franz sadistickým postrachem Treblinky

Eicke hrál klíčovou roli i během Noci dlouhých nožů. Na Hitlerův příkaz provedl popravu důstojníka Ernsta Röhma. Smrt si ho našla v únoru 1943 během třetí bitvy o Charkov, kdy byl jeho letoun zasažen sovětskou střelou. Namísto řádného procesu, kterého se mohl dožít po válce, byl ve své rodné zemi oslavován jako válečný hrdina.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu