válkaČeskoslovenskoobjevy

Tutanchamon nosil šperk pocházející z vesmíru

Tutanchamon nosil šperk pocházející z vesmíru
Zdroj: Profimedia

Asi před 29 miliony let se písky západní egyptské pouště roztavily a vytvořily malé kousky kanárkově žlutého skla. Některé z nich zdobily i majestátní hruď faraona Tutanchamona.

Yvonne Pokorná 25. května 2021

V poušti na hranici mezi Egyptem a Libyí jsou rozesety kousky zvláštního žlutozeleného skla. Nepodobají se žádnému přírodnímu sklu na Zemi. Jak ale odhalily archeologické nálezy, tohle sklo zaujalo už staré Egypťany, kteří si jimi zdobili své šperky. Na náprsním přívěsku, jenž byl součástí pokladu faraona Tutanchamona, se vyjímá skarabeus vyrobený právě z tohoto skla.

Původ tohoto skla byl dlouho neznámý. Předpokládá se, že pochází z jedné ze dvou událostí: buď dopadu meteoritu na povrch Země, nebo vzdušného výbuchu, k němuž dochází, když kosmická hornina vnikne do zemské atmosféry. Nová studie australských vědců se přiklání k první možnosti. Zmíněné sklo totiž obsahuje kousky jednoho z nejvzácnějšího minerálů na světě – reiditu, jenž vzniká pouze při dopadu meteoritu na Zemi.

Množství žáru uvolněného nárazem meteoritu či vzduchovým výbuchem by stačilo ke zkapalnění písku v poušti a vytvoření skleněných částic. Ale zatímco vzdušný výbuch má za následek rázové vlny o síle tisíce pascalů, dopady asteroidů způsobují na zemi rázové vlny v řádech miliard pascalů. Jinými slovy, mají tyto rázové vlny milionkrát větší tlak. Takže pozemní, a nikoli vzdušné rázové vlny vedou ke vzniku reiditu.

Australští vědci podrobili analýze zrna minerálního zirkonu nalezená ve skle a našli v nich důkaz o dřívější přítomnosti reiditu. Prvky jsou přeorientovány způsobem, který naznačuje, že kdysi přítomný reidit se v určitém bodu přeměnil na zirkon. To poskytuje první „jednoznačný“ důkaz o tom, že sklo bylo vytvořeno vysokotlakými rázovými vlnami, tudíž následkem dopadu meteoritu, jak vědci uvedli ve své studii.

„Dopady meteoritů jsou katastrofické události, ale nejsou běžné,“ říká Aaron Cavosie, vedoucí výzkumný pracovník z Curtin University v Austrálii. „Ke vzdušným výbuchům dochází častěji, jenže teď je nám jasné, že v blízké budoucnosti nelze očekávat, že by se v libyjské poušti tvořilo skla, což je svým způsobem útěcha,” dodal vědec.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu