Reálná podoba Tutanchamona se poněkud lišila od uměleckého vyobrazení. | zdroj: Daily Mail


Tutanchamon nebyl žádný krasavec. Měl předkus, koňskou nohu a široké boky jak ženská

TÉMATA: egypt | faraonové | tutanchamon | objevy

Podle majestátní pohřební masky z tepaného zlata si lidé dlouhá léta Tutanchamona představovali jako nádherného mladíka a mocného faraona. Tuhle představu však nedávno zcela zbořila virtuální pitva, která prokázala pravý opak.

user-avatar

Tyrion

21. 10. 2014 | 17:38

Projekce skutečné Tutanchamonovy tváře

Tvář nejproslulejšího egyptského faraona Tutanchamona hyzdil předkus a malý rozštěp horního patra. Levou nohu měl kratší než pravou a ještě k tomu vytočenou dovnitř, takže musel chodit o holi. S úzkými rameny a naopak širokými boky jeho postava nepůsobila zrovna mužně. Zkrátka s takovým zevnějškem by ženy nijak neoslnil, leda by jim oči zaslepilo faraónovo zlato a moc.

Tohle není zrovna sexy postava.

Spolu s virtuální pitvou, která čítala více než dva tisíce CT scanů, vědci rovněž provedli genetickou analýzu Tutanchamonovy rodiny a zdá se, že nalezli klíč k faraonovým četným vývojovým poruchám a tělesným postižením.

Posmrtná zlatá maska farona Tutanchamona sugerovala, že faraon byl mocný a krásný muž. On však byl neduživý a tělesně postižený.

Jak vyšlo najevo, jeho rodiče – faraon Achnaton a pravděpodobně krásná, leč dosud záhadná Nefertiti – byli sourozenci. Tenhle incest se podepsal na Tutanchamonově celkově neblahém zdravotním stavu i jeho předčasné smrti ve věku 18 let. Ve starém Egyptě nebyly sňatky mezi sourozenci žádným tabu, neboť lidé tehdy ještě nevěděli nic o tom, jak závažné důsledky takový svazek může mít na potomstvo.

Tutanchamonovi rodiče – Achnaton a Nefertiti – byli sourozenci.

Dříve se mělo za to, že Tutanchamona někdo zavraždil, anebo zemřel v důsledku havárie dvoukolového válečného vozu, s nímž se měl účastnit závodů. Vzhledem k tomu, jak těžce kulhal, o čemž mimochodem svědčí i 130 vycházkových holí nalezených v jeho hrobce, jsou jakékoli sportovní aktivity v jeho případě vyloučené. Navíc těsně před svou smrtí utrpěl pouze jedinou zlomeninu v oblasti nad kolenem, a tak mohl maximálně zemřít následkem vniknutí infekce do rány a otravy krve. Badatelé však v jeho DNA objevili také stopy po malárii, což mohla být další příčina faraonova skonu.

Hrobku Tutanchamona objevil v roce 1922 egyptolog Howard Carter

Výsledky nedávného bádání tak vrhly další světlo na tajemného faraona, jehož hrobka nalezená v roce 1922 Howardem Carterem se stala jedním z nejsenzačnějších archeologických objevů historie a zároveň i záhadou, která nepřestává vzrušovat vědce i laiky. Jednou z nich je i to, že faraonova mumie byla nabalzamována bez srdce, zato se ztopořeným údem v úhlu 90 stupňů směrem k tělu a celá byla pokryta silnou vrstvou černé tekutiny. Co tím chtěli staroegyptští balzamovači lidem vzkázat? Možná to, že Tutanchamon byl bohem – bohem podsvětí Osirisem, domnívají se vědci. 

V roce 2007 vyzvedli badatelé Tutanchamonovy ostatky z hrobky za účelem prozkoumání jeho DNA.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tyrion

21. 10. 2014 | 17:38

Zavří­t reklamu