válkaČeskoslovenskoobjevy

Turisté v Černobylu si nově mohou prohlédnout velín vybuchlého reaktoru

Turisté v Černobylu si nově mohou prohlédnout velín vybuchlého reaktoru
Zdroj: telegraph.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Před třiatřiceti lety se velín čtvrtého černobylského reaktoru stal místem, kde se zrodila největší jaderná havárie v historii. Nyní se jeho brány otevřely pro širou veřejnost.

Simona Knotkova 23. října 2019

Nedokonalý typ sovětského reaktoru, nedostatečná informovanost operátorů, kteří ho obsluhovali, i politické zájmy upřednostňované nad bezpečností – to všechno byly faktory, které 26. dubna 1986 způsobily největší katastrofu v historii jaderné energetiky.

Epicentrem havárie se stal velín čtvrtého bloku, odkud byl osudného dne řízen experiment, který spustil nezastavitelnou atomovou reakci. Toto místo mohou nově navštívit také zájemci, kteří se do uzavřené zóny Černobylské elektrárny vypraví. Ukrajinci tak reagují na obří nárůst turismu, k němuž došlo po uvedení úspěšné HBO série Černobyl. Jenom za letošek oblast havárie dosud navštívilo přes 87 tisíc lidí z celého světa, což je o 15 tisíc více než loni za celý rok.

Budova čtvrtého bloku je umístěna pod ocelobetonovým sarkofágem, který byl postaven krátce po tragédii. Brání úniku zhruba dvou stovek tun radioaktivního materiálu. Z důvodu rychlého chátrání byl nad původním sarkofágem postaven nový kryt, jehož stavba byla dokončena na přelomu let 2018 a 2019.

Pobyt ve velíně čtvrtého bloku, v bezprostřední blízkosti poškozeného reaktoru, je omezen na několik minut. Vstup do kontrolní místnosti je také podmíněn nošením ochranného obleku, dýchací masky a helmy. Největší riziko představuje radioaktivní prach ulpívající na dochovaném originálním vybavení (část byla odstraněna během vyšetřování). Než člověk vstoupí a vystoupí z místnosti, musí projít skenerem měřícím radioaktivitu.

Podle vedoucího zájezdové společnosti Chernobyl Tour Jaroslava Jemelianenka je návštěva uzavřené zóny s průvodcem bezpečná a člověk při ní nedostane dávku záření větší než čtyři mikrosieverty, což je méně než během transatlantického letu. Odpůrcem prohlídek je oproti tomu například doktor Jurij Bandaževskij. Nezodpovědní turisté mohou podle něj nejenom dostat vyšší dávku záření, ale svým chováním můžou také ohrozit druhé.

Další články

Zavří­t reklamu