Nápisy a varovné cedule na turisty nezabírají, ti stále jezdí do nebezpečného Wittenoomu.

Nápisy a varovné cedule na turisty nezabírají, ti stále jezdí do nebezpečného Wittenoomu. | zdroj: odditycentral.com


Turisté stále jezdí do australského azbestového města

TÉMATA: města | urbanismus | města duchů | austrálie | těžba | kontaminace

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 08. 2019 | 09:00

Už jsme tu měli několik vysoce kontaminovaných míst v Rusku, tak proč se nepodívat i jinde po světě? Třeba v Austrálii mají své azbestové město, které láká houfy turistů.

Wittenoom je považováno za nejznečištěnější místo jižní polokoule. V tomto západoaustralském městečku žili většinou horníci, kteří v nedalekých dolech těžili azbest, a ten je smrtelně nebezpečný. Do vypuknutí druhé světové války se přitom do země azbest spíše dovážel ze zahraničí, zejména z Jižní Afriky a Kanady. Za druhé světové války ale poptávka po azbestu vzrostla a ve Wittenoomu se otevřel první důl. V roce 1946 byl sice zavřen, ale ve stejném roce byl otevřen jiný. A pak už se těžilo jako o závod. Produkce v roce 1956 byla 590 tisíc tun azbestu za rok.

V roce 1951 měl Wittenoom 150 domů a žilo v nich 500 lidí, ale město se rychle rozrůstalo. Těžilo se zde až do roku 1966. Těžba azbestu si celkově za dobu existence města vybrala na 2000 obětí, zejména mezi horníky v dolech.

I dnes je pobyt v tomto městě duchů velmi nebezpečný. Vláda nařídila město vymazat z map, aby znesnadnila případným zájemcům jeho návštěvu. A ministerstvo pro území Aboriginálců od ní důrazně odrazuje. „Ty značky s nápisem "Nebezpečí" tam nejsou jako dekorace pro instagramové fotografie. Je to vážné varování před zdravotními důsledky návštěvy města,“ upozorňuje ministr Ben Wyatt.

Přesto se stále najde mnoho odvážlivců, kteří Wittenoom hledají a navštěvují bez ohledu na zdravotní rizika. Instagramových fotek z města jsou spousty, takže je jasné, že lidé do Wittenoomu stále jezdí. To potvrzují i lidé z okolí. „Je to otevřené pole pro každého. Kterýkoliv den v týdnu tu uvidíte potloukat se lidi, kteří míří do Wittenoomu,“ říká jeden z  jeho bývalých obyvatel Lyniece Bolitho, který nyní žije nedaleko. Nic jiného zajímavého v okolí není, takže je jasné, že cizinci hledají právě Wittenoom.

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 08. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu