válkaČeskoslovenskoobjevy

Turisté při potápění narazili na jadernou bombu! V oblasti vypukly vojenské manévry

Turisté při potápění narazili na jadernou bombu! V oblasti vypukly vojenské manévry
Zdroj: worldnewsdailyreport.com

Kanadský pár si udělal výlet na Floridu. Hlavní náplní dovolené mělo být potápění. Ovšem u ostrova Tybee našli na dně cosi, co nečekali. Šlo o jadernou bombu. Tak se vynořili a zavolali policii.

Tomáš Chalupa 15. února 2015

Jason Sutter a Christina Murray jsou vášniví potápěči z kanadského Londonu. Při výletu na jih USA nalezli jadernou hlavici. „Viděl jsem něco kovového na dně, myslel jsem, že je to třeba barel na ropu. Odhrabal jsem trochu bahna a viděl jsem, že na boku je nějaký nápis. Stálo tam MK-15 jaderná bomba. Totálně jsem se vyděsil. Vzal jsem Christinu za ruku a naznačoval jsem, že se musíme okamžitě vynořit. Udělali jsme nouzový výstup, doplavali ke břehu a zavolali 911,“ popisuje okolnosti nálezu Jason Sutter.

Na centrále tísňových volání zřejmě zburcovali kdekoho, protože se velmi brzy objevila pobřežní stráž, policie, armáda i námořnictvo. V okolí bylo nasazeno 1500 mužů a na moři 20 lodí. Začaly nefalšované vojenské manévry.

Na dno byla poslána rádiem naváděná miniponorka. Zjistilo se, že jde o bombu vyrobenou v roce 1955, která je ve velmi dobrém stavu. Na dno byli posláni specialisté z týmu SEAL, kteří po hodinové práci bombu deaktivovali.

Další operace k vyzvednutí bomby trvala celé dva dny. Nakonec bombu převezli na základnu Maypal na Floridě. Zde bude bomba dále zkoumána. Úřady mají za to, že jde o bombu ztracenou v noci 5. února 1958. Tehdy se na cvičné misi srazil bombardér B-47 Stratojet se stíhačkou F-86 Sabrejet. Stíhačka byla zničena a bombardér utrpěl poškození křídla, ze kterého upadl jeden motor. Podle bezpečnostních předpisů věž nařídila bombardéru, aby odhodil jadernou bombu a pak se teprve pokusil o nouzové přistání. Pilot Howard Harrison tedy shodil bombu do moře poblíž průlivu Wassaw. Letadlu se následně podařilo bezpečně přistát, ovšem k překvapení všech se shozenou bombu nikdy nepodařilo najít. Tedy až do letošního roku, kdy se Jason a Christina potopili do místních vod.

Další články

Zavří­t reklamu