válkaČeskoslovenskoobjevy

Turisté, pozor! Suvenýry z dovolené, za které vám hrozí pokuta

Turisté, pozor! Suvenýry z dovolené, za které vám hrozí pokuta
Zdroj: shutterstock.com

Suvenýry z dovolené si na památku vozí kde kdo. Mezi ty nejoblíbenější patří například mušle, které si od moře přivezl už nejeden turista, ačkoli je v některých destinacích jejich vývoz zakázán. Drobný suvenýr na památku se tak může pěkně prodražit a krásné vzpomínky na dovolenou v mžiku zakalí čas, který strávíte vysvětlováním na hranicích nebo pěknou pokutou. Jaké suvenýry jsou ty "rizikové" a na co byste měli pomyslet, než si je strčíte do kufru?

Komerční sdělení 3. srpna 2020

Rizikové suvenýry z dovolené

Které suvenýry, které si z dovolených turisté vozí nejčastěji, jsou zakázané? Zapátrejte po místních pravidlech a obecně platných normách, pokud si chcete ušetřit potíže při návratu a domů si vezete:

  • Starožitnosti se nesmí vyvážet například z Řecka, Turecka nebo Bulharska

  • Mušle, lastury, korály – pravděpodobně už jste si také někdy přivezli mušli nebo kamínek z pláže, který teď máte uložený v regálu. Často je ale jejich vývoz ilegální a řada z nich patří na seznam ohrožených druhů CITES. Některé se nesmí vyvážet vůbec, na jiné musíte mít povolení nebo jich smíte vyvézt pouze omezené množství.

  • To samé platí i pro výrobky z chráněných druhů zvířat (nejčastěji kožešiny, šperky). Například v Egyptě vás za vývoz podobných suvenýrů, a to i těch zakoupených, vás čeká jejich zabavení a pokuta až 500 dolarů.

  • Hudební nástroje – Dalbergie je zdrojem vysoce kvalitního dřeva, které najdete v řadě hudebních nástrojů (například marimba nebo starší kytary Fender a Martin). Rostlina (a předměty z ní vyrobené) chrání přísné regulace a patří na seznam ohrožených druhů. Pozor si dejte především ve Střední Americe, Africe a jižní Asii.

  • Peníze – v některých zemích místní měnu získáte pouze po příjezdu a před odjezdem ji musíte buď vyměnit zpět, nebo utratit. Přísný zákaz vývozu i dovozu se týká například tuniských dinárů.

Když si vezete suvenýrů z dovolené příliš

I když vezete úlovky, které na seznamu zakázaných suvenýrů nefigurují, vztahují se na některé množstevní omezení. Pokud ho překročíte, nikoho nebude zajímat, že máte příliš rozvětvenou rodinu. V rámci EU jsou limity štědřejší, při návratu z exotičtějších destinací se budete muset trochu uskrovnit – nebo si pořádně připlatit při proclení.

Při limitech na množství alkoholu a cigaret se Česká republika řídí pravidly EU, některé země ale mají svá vlastní pravidla týkající se vývozu určitých produktů, proto si je vždy raději ověřte. Z daleké dovolené si můžete přivést maximálně 2 litry tvrdého alkoholu, 200 kusů cigaret, 4 litry vína a 16 litrů piva. Pozor si dejte i na to, kolik peněz za suvenýry utratíte. Obecně platí, že hodnota suvenýrů ze zemí mimo EU by neměla přesáhnout 430 euro (cca 11 tisíc korun), pokud se chcete vyhnout clu a spotřební dani.

Kam suvenýry z dovolené uložit po návratu domů?

Pokud patříte k vášnivým cestovatelům, kteří si z každé cesty přivezou alespoň drobnou maličkost na památku, dost možná už jich doma máte nasbíranou pěknou hromádku. Ať už toužíte mít svou sbírku pěkně na očích nebo dáváte přednost jejímu bezpečnému uskladnění a na toulky po vzpomínkách se vydáváte vždy, když ji po čase vytáhnete, měli byste pomyslet na to, kam své cennosti uložíte. Prvním krokem k dlouhodobě udržované sbírce je výběr spolehlivého regálového systému.

Správně zorganizovaný prostor vám poskytne nejen více místa pro více kusů do sbírky, ale budete mít i perfektní přehled o tom, kde co leží. Asi nejdůležitější je ale pro každého sběratele bezpečí jeho sbírky a se správným úložným systémem budete mít jistotu, že se vám sbírka nezhroutí nebo nenavlhne špatným uskladněním. Na uskladnění se vám vyplatí myslet především v případě, že jsou vaše suvenýry křehké a snadno se poškodí (mušle, starožitnosti, keramické magnetky, místní nádobí apod.).

Dobrý regálový systém vám může značně ulehčit i případnou reorganizaci vašich drahocenných kousků. Vsaďte proto na systém s nastavitelnou výškou desek, do kterého pohodlně umístíte předměty všemožných velikostí a tvarů. To se vám bude hodit v případě, že je vaše sbírka různorodá. Lehce si tak vystavíte ručně malovanou amforu, lahvičky s místním nápojem i odznáčky a podtácky, aniž by zabraly příliš místa.

Malý tip: Nezapomeňte si každý suvenýr pečlivě označit štítkem s údaji, kdy a odkud jste si ho přinesli. Pokud ho doplníte ještě fotografiemi z dovolené, bude každý suvenýr vyprávět svůj vlastní příběh, ke kterému se budete rádi vracet.

Další články

Zavří­t reklamu