válkaČeskoslovenskoobjevy

Turecký umělec skládá ikonické filmové scény ze stovek tisíc barevných bodů

Turecký umělec skládá ikonické filmové scény ze stovek tisíc barevných bodů
Zdroj: odditycentral.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Zdálky vypadají díla tureckého umělce Çağatay Odabaş jako velkoplošný tištěný filmový plakát, ale když se na ně podíváte zblízka, spatříte, že jsou tvořeny stovkami tisíců malých ručně kreslených koleček.

Yvonne Pokorná 23. srpna 2017

37letý Odabaş říká, že jeho umění je do značné míry ovlivněno jeho dvěma největšími zálibami z dětství – skládáním lega a sledováním filmů. Filmovou fotografii nejprve rozloží na několik kousků a každý z nich vyplní drobnými kroužky, jimž přidělí jistý kód. Pak všechny kousky opět poskládá dohromady, čímž vytvoří ultrarealistické umělecké dílo ve stylu pointilismu.

„Myslím, že je to podobné jako LEGO, s kterým jsem si nadšeně hrával jako dítě. Moje obrazy vypadají podobně,” sdělil Çağatay Odabaş deníku Based Istanbul. „Když dostanete krabici s legem, je tu obrázek hračky, která z ní vzejde. Skládat tyto kousky dohromady a vědět, jak to bude vypadat nakonec, je zábavné. Přesně tak je to i s mými obrazy.”

Obraz je tvořen spoustou malých koleček, které se postupně vybarvují.

Obraz je tvořen spoustou malých koleček, které se postupně vybarvují.


Ovšem vytváření této LEGO skládačky není dětská hra. Odabaş říká, že jeho obrazy se skládají z 150 000 až 200 000 drobných kruhů, které musí být kresleny a vybarvovány ručně podle kódového systému. Celý proces je velmi složitý a časově náročný, takže mu pomáhá celý tým asistentů. Ale i tak každá jeho práce trvá 2 až 3 měsíce. Někdy Odabaş pracuje až 18 hodin denně a několik dní neopouští své umělecké studio.

„200 tisíc bodů je namalováno ručně jeden po druhém,” přibližuje umělec proces své tvorby. “Při pohledu zdálky se to jeví jako digitální technologie, nicméně když se na to podíváte zblízka a podrobně, zjistíte, že se všechny od sebe liší, jako DNA.”

Výsledné práce Çağatay Odabaşe jsou častokrát sdíleny na různých platformách sociálních médií a umělec říká, že mu přináší velkou radost vidět lidi, když se ptají, jak něco takového ten chlápek mohl dokázat.

Další články

Zavří­t reklamu