válkaČeskoslovenskoobjevy

Turecký Robin Hood platí chudým občanům dluhy v obchodě

Turecký Robin Hood platí chudým občanům dluhy v obchodě
Zdroj: independentturkish.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

O štěstí mohou mluvit někteří obyvatelé istanbulské čtvrti Tuzla. Neznámý dobrodinec se rozhodl splatit jejich dluhy v obchodě s potravinami.

Simona Knotkova 4. prosince 2019

Po loňském krachu liry se v Turecku zvedla cena základních potravin, stejně jako poplatky za elektřinu či vodu. Mnoho lidí se náhle ocitlo bez zaměstnaní a jen stěží se dokáže uživit. To je i případ několika rodin z asijské městské čtvrti Istanbulu Tuzla, kterým se rozhodl pomoci neznámý dobrodinec. Těm nejchudším zaplatil vysoké dluhy v obchodě. Navíc jim přispěl také dalším finančním bonusem.

„Přišel sem jeden člověk a požádal mě, abych mu ukázal sešit, do kterého si zapisuju dluhy zákazníků. Zeptal se na adresy čtyř lidí, které je měli nejvyšší. Když se pak vrátil, řekl mi, že se všemi mluvil a jejich dluhy zaplatí. Dokonce některým z nich dal obálku s penězi navíc. Zeptal jsem se ho na jméno, ale odpověděl mi, že mu mám říkat jenom Robin Hood,“ sdělil do tureckých médií majitel obchodu s potravinami Coskun Yilmaz.

Stejnou zkušenost má také další prodavač Tuncay Yaşar: „Řekl mi, že zaplatí dluhy všem, kteří si to nemohou dovolit. Pracuju tady už třicet let, ale něco takového jsem ještě nezažil. Moji zákaznici z toho měli radost a chtěli ho vidět, ale netuším, kdo to byl. Neřekl mi své jméno, jenom mi prozradil, že to dělá pro boží požehnání.“

Občané jsou názoru, že neznámý filantrop je tím samým člověkem, který potřebným pomohl už dříve v tomto roce. V březnu si vybral několik chudých rodin z dělnické čtvrti turecké metropole a pod dveře jim podstrčil obálku s 1000 lirami (v přepočtu na naši měnu cca 4 tisíce korun). Následně v červnu, jako dar k muslimskému svátku přerušení půstu, splatil dluhy v obchodě za 25 tisíc lir (cca 101 tisíc korun).

Jak uvádí statistiky, v zemi bohužel stoupá počet rodin, které kvůli neuspokojivé životní situaci hromadně páchají sebevraždu. Ministr financí Berat Albayrak v říjnu představil opatření proti rostoucím životním nákladům, obsahující mimo jiné dohodu o 10% snížení cen zboží v soukromém sektoru.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu