válkaČeskoslovenskoobjevy

Turecko za druhé světové války rádo měnilo strany

Turecko za druhé světové války rádo měnilo strany
Zdroj: thedailybeast.com

Když Donald Trump posuzuje své spojence podle toho, zda pomohli s porážkou nacistů za druhé světové války, pak by se měl dobře seznámit s dějinami Turecka, svého klíčového spojence, kterému teď předhodil nebohé Kurdy v Sýrii. Turecko sice bylo za druhé světové války neutrální, ale má to několik háčků.

Tomáš Chalupa 23. října 2019

Turecko totiž na začátku druhé světové války mělo spojeneckou smlouvu s Francií i Velkou Británií. Byla to alianční smlouva, která z těchto zemí dělala vojenské spojence v případě napadení. Jenže už v roce 1940 po pádu Francie, které mimochodem Turecko samozřejmě nijak nepomohlo, vyhlásilo neutralitu. O té se dodnes učí v tureckých učebnicích dějepisu a stojí na tom i světový pohled na Turecko jako na stát, který se válečného konfliktu neúčastnil. Donaldu Trumpovi by už toto mělo stačit, aby vyhlásil, že ani Turci nepomohli Američanům v Normandii. Ale to ještě není všecko.

Méně se ví, že na jaře roku 1941, poté, co Němci obsadili Balkán, podepsalo Turecko s Německem smlouvu o vzájemném přátelství. A obchod mezi oběma zeměmi kvetl. Turecko se stalo nepostradatelným partnerem zejména v dovozu chromitu, nutného pro německý válečný průmysl. Albert Speer, ministr zbrojní výroby, dokonce v roce 1943 prohlásil, že bude muset na deset týdnů zastavit výrobu v továrnách, pokud by z Turecka nedorazily zásilky chromitu.

Dvě německé banky měly své pobočky v Turecku, šlo o Deutsche Bank a Dresdner Bank. Na tamním trhu pak prodávaly zlaté zásoby Německa a získávaly za to finance na další zbrojení. Nebýt této možnosti, Německo by nemělo jak obchodovat na světových komoditních trzích. Do tureckých poboček také ve velkém proudilo zlato nakradené Židům, kde bylo dále zpeněžováno.

Válku Německu pak Turecko vyhlásilo až 1. března roku 1945. Jeho vojska se ale nikam nepohnula a nedošlo k žádné vojenské pomoci kdekoliv na frontě. Turecko válku již poraženému Německu vyhlásilo ze zcela pragmatických důvodů. Oznámilo, že jakožto stát bojující proti Německu si ponechá veškeré majetky a finance tohoto státu. Zlato uložené v německých bankách tak po válce nemuselo vracet, neboť bylo na straně vítězů, byť pouze formálně a jenom několik týdnů. Viděno optikou Donalda Trumpa, Turci nepomohli Americe v Normandii ani nikde jinde a s Německem čile obchodovali. Ani jeden turecký voják nezahynul v boji s nacisty, na rozdíl od kurdských vojáků, bojujících v severní Itálii, na Kypru či v Normandii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu