válkaČeskoslovenskoobjevy

„Turecké Stonehenge“ převrací dějepis naruby

„Turecké Stonehenge“ převrací dějepis naruby

Nejstarší chrám na světě Göbekli Tepe v Turecku staví historiky před nepříjemnou skutečnost. Podle radiouhlíkové metody datování byl postaven v době, kdy ještě lidé neznali zemědělství a používali jen primitivní nástroje z pazourků a kostí. Přesto vybudovali komplex, který je větší a mnohem starší než Stonehenge v Anglii! Jak je to možné?

Markéta Oderská 24. září 2014
Archeologický průzkum v Göbekli Tepe v Turecku

Archeologický průzkum v Göbekli Tepe v Turecku

„Göbekli Tepe je neuvěřitelně veliké a úžasné, a nechutně staré. Mnoho lidí si myslí, že to leccos změní – ale ono to obrací celý ‘vozík jablek’ naruby. Všechny naše teorie byly chybné,” říká ředitel archeologického programu při Stanfordské univerzitě Ian Hodder.

Turecké Stonegenge je staré bezmála 12 tisíc let a je tudíž o 7 tisíc let starší než Stonehenge a egyptské pyramidy. Horší ovšem je, že je dokonce starší než vynález zemědělství před 11 tisíci lety. Tím vlastně vyvrací oficiální verzi historie, že pěstování obilí a usedlý způsob života umožnily vznik měst, řemesel, písma, umění i náboženství. Teď to vypadá, že právě víra byla onou jiskrou, která zažehla civilizaci.

Reliéfy a plastiky z Göbekli Tepe

Reliéfy a plastiky z Göbekli Tepe

S touto teorií přišel Klaus Schmidt z Německého archeologického ústavu, který v Göbekli Tepe provádí archeologický výzkum již od roku 1994. Nové náboženství postavilo člověka nad přírodu jako jejího pána, a to byl podle Schmidta mentální skok, který přivedl lidi k přetváření přírody, k zdomácňování zvířat a obdělávání půdy.

Německý archeolog Klaus Schmidt

Německý archeolog Klaus Schmidt

Doposud bylo prozkoumáno asi jen 5 procent lokality v Göbekli Tepe, takže o účelu stavby je předčasné vyvozovat závěry, nicméně vše zatím nasvědčuje tomu, že na Pupečním vrchu si neznámá civilizace z předneolitické doby vystavěla monumentální chrám. Tvořila jej série kamenných kruhů o průměru 10 až 30 metrů s vápencovými pilíři ve tvaru T. Ty měří 3 až 6 metrů a váží okolo 20 tun. Oproti Stonehenge jsou pilíře spojeny souvislou kamennou stěnou a zřejmě byly i zastřešené, jak dává tušit obrovský monolit uprostřed kruhu. Stély jsou navíc ozdobeny reliéfy zvířat, ptáků, hmyzu i abstraktními symboly, které podle některých badatelů představují hvězdné konstelace. Vykopávky zatím neodkryly stopy po tom, že by Göbekli Tepe bylo lidským sídlištěm. Chybí tu ostatně i zdroj vody.

Rekonstrukce stavby chrámu

Rekonstrukce stavby chrámu

Odborníci se domnívají, že stavba celého komplexu musela trvat celá desetiletí. Stavebníci prý obývali chýše a stany v okolí. Část z nich pracovala na stavbě, zatímco jiní se starali o potravu. Dokazují to prý nálezy hrotů šípů a tisíce pazourkových úlomků v okolí. Jenže pazourkem nelze vylamovat a precizně opracovávat obrovské kamenné bloky, ani rýt do kamene plastické reliéfy zvířat. Neznámí stavitelé měli mnohem více umu a technických znalostí, než bychom u pravěkého lovce a sběrače čekali! Ke stavbě tak monumentálního díla bylo zapotřebí nejméně 500 osob. Už v 8. tisicíletí před naším letopočtem však tvůrci svoje dílo pečlivě zasypali a z neznámých příčin místo opustili. Nikdo netuší proč.

Proč stavitelé svůj chrám opustili, zůstává tajemstvím.

Proč stavitelé svůj chrám opustili, zůstává tajemstvím.

Cestovatelský tip

V lokalitě v současné době sice stále probíhají vykopávky, ale naleziště je zpřístupněné prohlídkám. Odhalené megality jsou vztyčené a zajištěné dřevěnými vzpěrami a bedněním a návštěvníci mezi nimi mohou procházet po dřevěných okružních lávkách. Bližší informace najdete zde

Další články

Zavří­t reklamu