Vzácná bible ze zlata s obrazem Ježíše

Vzácná bible ze zlata s obrazem Ježíše | zdroj: hurriyetdailynews.com


Turecká policie zabavila pašerákům 1000 let starou, pozlacenou Bibli s Ježíšovým obrazem

TÉMATA: archeologie | objevy | turecko | bible | ježíš kristus

user-avatar

Irena Gruberová

14. 11. 2015 | 11:00

Při zátahu na pašeráky starožitností v turecké provincii Tokat objevila policie kromě jiného pozlacenou Bibli, která může být až tisíc let stará. Přesné stáří památky určí až radiouhlíkový test.

Bible byla potrhaná a opotřebená, ale v poměrně dobrém stavu vzhledem k jejímu údajnému stáří. Měří 21 x 16 centimetrů a skládá se z 51 listů, tedy 102 stran. Některé z nich zdobí ilustrace včetně obrázku, který zřejmě představuje samotného Ježíše Krista. Text je psán v syrštině a turečtí odborníci se domnívají, že kniha byla vyrobena v Anatolii.

K jejímu objevu došlo poté, co se policie dostala na stopu třem pašerákům, kteří obchodují s historickými artefakty. Při zátahu v jejich domě našla také 53 mincí z římské a byzantské éry, dva hroty šípu a dva fragmenty různých prstenů. Zadržené předměty putovaly do místního muzea, pachatelé pak do vězení spolu s dalšími 10 podezřelými.

Ředitel kultury a turistiky provincie Tokatu Abdurrahman Akyüz prohlásil, že nejlépe bude, když nalezená Bible zůstane v jejich městě. „Její hodnota je prostě neoddiskutovatelná,“ řekl. „Během soudního procesu bude uschována v muzeu a po jeho skončení doufejme, že zůstane v našem městě a my ji budeme moci vystavit v muzeu,“ dodal.

V samotném Tokatu nejde o ojedinělý případ této trestné činnosti. Počátkem letošního roku se našla v autě jednoho pašeráka kresba stojícího muže od Vincenta Van Gogha. Celkově bylo při poslední policejní akci ve městě zabaveno 294 historických artefaktů.

user-avatar

Irena Gruberová

14. 11. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu