válkaČeskoslovenskoobjevy

Turecká policie zabavila pašerákům 1000 let starou, pozlacenou Bibli s Ježíšovým obrazem

Turecká policie zabavila pašerákům 1000 let starou, pozlacenou Bibli s Ježíšovým obrazem
Zdroj: hurriyetdailynews.com

Při zátahu na pašeráky starožitností v turecké provincii Tokat objevila policie kromě jiného pozlacenou Bibli, která může být až tisíc let stará. Přesné stáří památky určí až radiouhlíkový test.

Irena Gruberová 14. listopadu 2015

Bible byla potrhaná a opotřebená, ale v poměrně dobrém stavu vzhledem k jejímu údajnému stáří. Měří 21 x 16 centimetrů a skládá se z 51 listů, tedy 102 stran. Některé z nich zdobí ilustrace včetně obrázku, který zřejmě představuje samotného Ježíše Krista. Text je psán v syrštině a turečtí odborníci se domnívají, že kniha byla vyrobena v Anatolii.

K jejímu objevu došlo poté, co se policie dostala na stopu třem pašerákům, kteří obchodují s historickými artefakty. Při zátahu v jejich domě našla také 53 mincí z římské a byzantské éry, dva hroty šípu a dva fragmenty různých prstenů. Zadržené předměty putovaly do místního muzea, pachatelé pak do vězení spolu s dalšími 10 podezřelými.

Ředitel kultury a turistiky provincie Tokatu Abdurrahman Akyüz prohlásil, že nejlépe bude, když nalezená Bible zůstane v jejich městě. „Její hodnota je prostě neoddiskutovatelná,“ řekl. „Během soudního procesu bude uschována v muzeu a po jeho skončení doufejme, že zůstane v našem městě a my ji budeme moci vystavit v muzeu,“ dodal.

V samotném Tokatu nejde o ojedinělý případ této trestné činnosti. Počátkem letošního roku se našla v autě jednoho pašeráka kresba stojícího muže od Vincenta Van Gogha. Celkově bylo při poslední policejní akci ve městě zabaveno 294 historických artefaktů.

Další články

Zavří­t reklamu