válkaČeskoslovenskoobjevy

Tura Coo, kráva, kvůli které ve městě vypuklo povstání

Tura Coo, kráva, kvůli které ve městě vypuklo povstání
Zdroj: amusingplanet.com

Zapadlá skotská víska Turrif se před sto lety stala dějištěm vzpoury proti tehdejší vládě. A za vše mohla kráva zvaná Tura Coo.

Tomáš Chalupa 10. ledna 2019

Vše začalo v roce 2011, když vláda přišla s programem národního pojištění. Je to věc, kterou známe dnes jako povinné zdravotní a sociální pojištění. Tehdy věc novátorská a zdaleka ne všemi vítaná. Zejména skotští farmáři byli vůči tomuto systému skeptičtí. Odvody jim přišly moc vysoké, a tak je buď neplatili vůbec, nebo jen z malé části.

Robert Paterson byl jedním z nich. Zaměstnával na své farmě několik dalších lidí, kteří mu pomáhali. Odmítal jim hradit toto pojištění, a nedostal tak do jejich dokladů potřebné razítko o zaplacení. Byl z toho soud a tahanice. Paterson dlužil 15 liber, tehdy to byly velké peníze. Byl odsouzen k tomu, aby zaplatil dlužnou částku a úroky. Paterson dluh vyrovnal, ale úroky odmítal uhradit. Soud tak rozhodl, že mu má být v exekuci zabaven majetek v hodnotě 7 liber za nedoplatky.

Místní šerif, který měl exekuci vykonat, zjistil, že jediný majetek, který mohl zabavit a odnést, byla kráva Tura Coo. Bylo to vlastně teprve malé tele. Šerif jej zabavil, což se samo o sobě stalo předmětem sporů a emocí. Následně se zjistilo, že není schopen Tura Coo prodat v dražbě, jak mu ukládala povinnost. Místní zemědělská komora se na prodeji odmítla podílet, nenašel se ani žádný dražitel. Celá věc se proměnila v blamáž. Úřady musely přivést dražitele z jiného města a ten se rozhodl tele prodat přímo na náměstí v Ledrumu. Tam Tura Coo uvázal a začal nabízet k prodeji. Kolem se shromáždil velký dav lidí. Někdo na bílé tele napsal černou barvou nápis „Lendrum to Leeks“, což byl odkaz na ministra financí Davida Lloyda George, který byl Welšan, kterým se říkalo někdy posměšně „pórci“ (leeks).

Ve vzduchu bylo cítit napětí, lidé pokřikovali, psi štěkali, a tak se vyděšené zvíře nakonec utrhlo a pádilo pryč. To byla poslední kapka. Dav asi stovky lidí vyrazil vpřed a začala mela. Lidé vpadli do šerifovy kanceláře, kterou zasypali shnilým ovocem a vejci. Po celém městě probíhaly výtržnosti, bylo zatčeno devět lidí včetně Patersona.

Tele se podařilo chytit a bylo přivedeno do Aberdeenu na další aukci. Sešli se tam lidé podporující Patersona, kteří se na krávu složili, koupili ji a předali mu ji zpět. 20. ledna roku 1914 pak Paterson vedl slavnostně Tura Coo ulicemi Turiffu, ovázanou pentlemi jako symbol vítězství nad vládou a úřady.

Tura Coo zemřela o šest let později a byla pohřbena na rohu pozemku Patersonovy farmy.

Další články

Zavří­t reklamu