válkaČeskoslovenskoobjevy

Tunelové krysy to měly ve Vietnamu nejtěžší, jejich práci byste nechtěli

Tunelové krysy to měly ve Vietnamu nejtěžší, jejich práci byste nechtěli
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Je to opravdu těžký úkol. Vlézt do úzkého tunelu vedoucího bůhví kam. Je plný pastí, skrytých výbušnin nebo ozbrojených nepřátel. Mapu vám nikdo nedal, můžete se také lehce ztratit. Přesně takhle ale vypadala každodenní práce specialistů na tuhle činnost, kterým se přezdívalo tunelové krysy.

Tomáš Chalupa 12. února 2019

Vietkong a vlastně celá vietnamská armáda se před americkým bombardováním ukryla pod zem. Vietnamci vybudovali hustou síť tunelů, kde měli skladiště, nemocnice, pekárny nebo školy. Samozřejmě byl systém chráněn spoustou důmyslných pastí, měl své slepé chodby a celkově to bylo místo, kam by nikdo normální nevlezl. Tunelové krysy tam lezly každý den. A ne vždy se vrátily ven.

Pastí bylo mnoho druhů, mezi ty nejdůmyslnější patřila možnost zatopit celou sekci tunelů. Američané uvnitř byli během krátké chvíle zaplaveni a utopili se. Jinde zase byl používán smrtící nervový plyn, který se začal valit do chodby a nebylo před ním úniku. Vietnamci také umisťovali do tunelů klubka jedovatých hadů. Stačilo jediné kousnutí a voják byl odsouzen k smrti.

Tunelové krysy se rekrutovaly z vojenských ženistů, kteří prošli speciálním výcvikem na australské Škole vojenského inženýrství. Mnozí z nich byli dobrovolníci, protože k téhle práci nebylo možné někoho nutit rozkazem. Preferováni byli muži menšího vzrůstu, protože tunely byly opravdu úzké. Tunelové krysy byly vyzbrojeny většinou jen pistolemi, větší zbraň by spíše překážela. Někdy si brali do podzemí brokovnice. Mnozí pro jistotu brali i plynové masky právě kvůli možnosti použití jedovatých plynů.

Zajímavé je, že samotný pobyt pod zemí nebyl pro tunelové krysy to nejnebezpečnější. Součástí jejich práce totiž bylo také tunel najít. Museli hledat skryté vchody, mnohdy zaminované, a odhalovat další pasti. To vše v hustém pralese. Většina ztrát tunelových krys nebyla pod zemí, ale ve fází hledání nebo přibližování se k tunelu. Ztráty mezi tunelovými krysami dosahovaly 33 procent, což bylo i na vietnamské poměry velmi vysoké číslo.

Tunelové krysy byli speciální vojáci, hrdinové, jejichž práce nesnese srovnání prakticky s ničím. Dodnes budí údiv, že se vůbec k tomuto způsobu boje někdo dobrovolně přihlásil. Právem jim patří obdiv a armáda nešetřila vyznamenáními. Pro každého třetího z nich to ale už neznamenalo nic, protože se domů vrátili v rakvi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu