válkaČeskoslovenskoobjevy

Tuhle katedrálu navrhli a postavili naprostí amatéři, stojí však dodnes

Tuhle katedrálu navrhli a postavili naprostí amatéři, stojí však dodnes
Zdroj: wikipedia commons

Jednou z největších turistických atrakcí východoafrického města Blantyre v Malawi je kostel svatého Michaela a všech andělů. Tenhle pozoruhodný stylový galimatyáš udivuje zejména pozadím svého vzniku. Katedrálu totiž navrhl a celou stavbu řídil skotský misionář David Clement Scott, jenž neměl žádné architektonické vzdělání. Stavbou pověřil místní muže, kteří nic podobného v životě nestavěli.

Yvonne Pokorná 29. října 2017

Scott si dopředu ani nezakreslil podrobný plán stavby. Místo toho si nejprve každý detail vyzkoušel se suchými cihlami, než se finálně spojily maltou. Všechny cihly se zhotovovaly přímo na místě z místní hlíny a vypalovaly se v pecích na dřevo. Předpokládá se, že na stavbu bylo použito 81 různých druhů cihel.

Přes 11 metrů vysoký a 32 metrů dlouhý kostel se podařilo postavit za pouhé tři roky. Podle Scotta šlo o “první stálý křesťanský kostel postavený mezi Zambezi a Nilem”. I přesto, že jej zhotovili amatéři, odolal zkoušce času. Je slepencem různých architektonických stylů a najdete zde nejrůznější stavební prvky – byzantskou arkádu, maorskou zvonici s kupolí, vzpěrné oblouky i dvě nesourodé věže. Dnes je tato stavební anomálie symbolem a chloubou města Blantyre a stát ji prohlásil národní památkou.

Další články

Zavří­t reklamu