válkaČeskoslovenskoobjevy

Trvalé čtení zpráv o tragédiích vede k depresím

Trvalé čtení zpráv o tragédiích vede k depresím
Zdroj: iflscience.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Na Facebooku je poměrně mnoho lidí, kteří s oblibou postují zprávy o tragédiích, vraždách a nejrůznějších hrůzných událostech. Vědci našli psychologické důvody, proč pro některé lidi jsou takové zprávy doslova magnetem.

Tomáš Chalupa 25. června 2019

Vědci totiž našli spojitost mezi lidmi, kteří byli vystaveni tzv. kolektivnímu traumatu, což bylo například řádění hurikánu Katrina nebo bombové útoky na Bostonský maraton, a jejich zvýšeným zájmem o zprávy o podobných událostech ve světě. Lidé, kteří prošli tímto traumatem, pak podobné zprávy vyhledávají v médiích a věnují jim zvýšenou pozornost. To ale není dobré pro jejich psychiku, protože je to uvrhne do stavu trvalé deprese.

Za vše mohou ale také média. V současné době je pokrytí každé podobné události kontinuální, média je sledují online, pořádají speciální studia a diskusní panely, samozřejmě je také zahlcen Facebook a další sociální sítě, nechybí ani spousty obrazového materiálu. V takové situaci je možné se jednou negativní zprávou zaobírat celé dny, někdy i týdny.

Lidé s náchylností k těmto tématům, pak tyto zprávy hltají doslova jako drogu. Uvádějí se tak do spirály stále větší deprese. Jakmile jedna tragédie skončí, ihned se začnou pídit po nové, a v současném mediálním světě není o nějakou hrůzu nouze prakticky každý den, stačí jen trochu hledat. V takovém moři katastrofických zpráv pak mozek člověka začne fungovat jinak. Objevují se psychické problémy, deprese a noční můry. Otázkou je, jak z toho ven?

Samozřejmě nejlepší je snažit se vybřednout ze spirály a podobné zprávy ignorovat nebo je alespoň aktivně nevyhledávat. Rozhodně není na škodu, v případě, že se psychický stav člověka začne zhoršovat, vyhledat pomoc odborníka. Bohužel, ne každý si tuto situaci správně vyhodnotí. Mnoho lidí dnes místo vyhledání pomoci raději postuje tyto příspěvky na svých sociálních sítích a dále tak šíří tyto negativní emoce do společnosti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu