válkaČeskoslovenskoobjevy

Trump v ohrožení impeachmentu. Kdo další z amerických prezidentů si v tomto maléru smočil nohy?

Trump v ohrožení impeachmentu. Kdo další z amerických prezidentů si v tomto maléru smočil nohy?
Zdroj: Profimedia
+ 1 fotka+ 2 fotky

Slovo „impeachment" sice v sobě obsahuje slovo „broskev", ale nějakou procházku broskvovým sadem vůbec neznamená. Do tohoto exkluzivního klubu, do kterého se nikomu rozhodně nechce, má nyní namířeno i Donald Trump. A to jako třetí prezident v historii USA. Kdo před ním se ještě nakláněl nad propastí impeachmentu?

Marta Šindlauerová 14. ledna 2020

Zjednodušeně řečeno je impeachment jednou z možností, kterou zvolený funkcionář může přijít o svou funkci. A to tím, že se dopustí závažného porušení pravidel a zákonů během svého funkčního období. Dolní komora parlamentu má pak možnost na inkriminovaného funkcionáře podat ústavní žalobu. Impeachment není rozhodně výsadou pouze Spojených států amerických. Se sesazováním politiků touto formou má zkušenost kupříkladu Venezuela, Litva, Jižní Korea nebo Rumunsko. Nejvíce ale světem rezonují impeachmenty americké. Zajímavostí je, že dosud nebyla žádná z amerických hlav států impeachmentem funkce zbavena, ačkoli k tomu měli nebezpečně blízko.

Jako třeba Andrew Johnson, od kterého se očekáválo, že naváže na snažení svého předchůdce, zavražděného Abrahama Lincolna. Jenže Johnsona rasové šarvátky ani občanská práva nikdy příliš nezajímaly a s oblibou se věnoval jiné činnosti: likvidování svých politických nepřátel. Což mu pomohlo v získání prezidentského úřadu. Nekalé praktiky ale nezůstaly zametené pod kobercem a právě použití rozmanitých berliček v ambiciózní cestě do Bílého domu se stalo hlavní náplní impeachmentu proti Johnsonovi v roce 1868; nakonec k jeho sesazení nedošlo, protože k tomu chyběl jeden jediný hlas jednoho z poslanců.

Bill Clinton a jeho stážistka Monica Lewinská. Zdroj: Profimedia

Bill Clinton a jeho stážistka Monica Lewinská. Zdroj: Profimedia

Koncem devadesátých let 20. století se do pěkné šlamastyky dostal 42. prezident USA, oblíbený Bill Clinton. Ačkoli se původně jednalo o podezřelé machinace s nemovitostmi, celý tento impeachment se dá nakonec shrnout do jedné fráze: cherchez la femme. Za vším hledej ženu. Konkrétně atraktivní stážistku Moniku Lewinskou, se kterou se Clinton zapletl a vztah s ní pak před Kongresem USA zapíral. Čímž se dopustil křivé přísahy a maření vyšetřování. Pro zbavení funkce se ale nakonec nevyjádřil dostatečný počet senátorů – Clinton byl obvinění zproštěn a mohl tak pokračovat ve svém úřadování.

Listopad 1972 byl počátkem éry problémů pro Richarda Nixona. Tehdy se rozjela takzvaná aféra Watergate, jejíž podstatou byla honba Nixona za tím, aby se opět stal prezidentem. Samozřejmě to nebyla honba, která by se zrovna vyznačovala čestným jednáním. Šlo v ní především o zdiskreditování představitelů konkurenční strany, a podle odtajněných nahrávek měl na celé akci Nixon enormní podíl. Prokázání impeachmentu bylo téměř jisté a Nixon to moc dobře věděl. Proto raději den před uvalením konečné obžaloby rezignoval.

Zatím posledním adeptem na zbavení funkce prezidenta je kontroverzní Donald Trump, jehož přesná obžaloba zní „zneužití úřadu a kladení obstrukcí Kongresu“. Trumpovi se už podařilo vykroutit z mnohého, ale jestli se mu podaří vybruslit i z tohoto… na to si musíme ještě chvilku počkat.

 

Další články

Zavří­t reklamu