válkaČeskoslovenskoobjevy

Trump povolil těžbu ropy uprostřed aljašské rezervace

Trump povolil těžbu ropy uprostřed aljašské rezervace
Zdroj: livescience.com

135 živočišných druhů včetně ledních medvědů žije v rezervaci Arctic National Wildlife Refuge, která se rozkládá na téměř 8 milionech hektarů Aljašky. Americký prezident Donald Trump rozhodl, že v rezervaci může probíhat těžba ropy.

Tomáš Chalupa 22. srpna 2020

Rezervace vznikla v 60. letech a stala se jediným takto velkým útočištěm pro všechny ohrožené druhy žijící na dálném severu. Současně však prakticky od počátku existovaly snahy toto území otevřít těžbě ropy. Kromě sobů, medvědů, dravých ptáků a desítek velmi ohrožených živočišných druhů je totiž oblast také bohatá na ropu. A kde je ropa, tam naftařský průmysl natahuje svoje paže a využívá svůj vliv na politiky. Zájem těžařů je pochopitelný, v rezervaci se nachází největší zásoby ropy v USA, pokud nepočítáme ty, které jsou pod mořem.

Vláda nyní ústy svého ministra vnitra Davida Bernhardta oznámila, že začne rozprodávat korporacím části rezervace a bude vydávat povolení k těžbě nerostných surovin. Odkázal se na zákon umožňující prodat až 162 000 hektarů této rezervace. Jako obvykle následovaly informace o tom, že tak vzniknou nová pracovní místa a že oblast těžby bude tak malá, že to na okolní přírodu nebude mít žádný vliv. Peníze přímo od vlády dostane také tisíce inuitských obyvatel, kteří v rezervaci žijí.

Že má Donald Trump raději průmysl než přírodu, není žádným tajemstvím. Přesto je prvním prezidentem, který se rozhodl do oblasti takto zasáhnout. Bill Clinton vetoval jakékoliv snahy o těžbu v rezervaci, stejně tak i Barack Obama. Naopak republikány ovládaný senát se pokusil po vlastní ose otevřít prostor pro těžbu už v roce 2005. Tehdy ale celá věc dospěla k obstrukcím a nebývalému vzepětí demokratických senátorů, takže byl celý pokus nakonec odpískán. Donald Trump nicméně má osud rezervace nyní ve svých rukou a je zjevné, že ho nic od jeho plánu neodradí. Ani studie prokazující devastující vliv těžby na životní prostředí, ani vzpomínky na katastrofu ropného tankeru Exxon Valdez, který znamenal největší ekologickou katastrofu v dějinách Aljašky a který byl přímo spojen s těžbou ropy v oblasti. Protesty ekologických organizací i demokratických politiků Trump dlouhodobě ignoruje. Podle vyjádření jeho administrativy z těžby bude mít prospěch celá Aljaška a doposud prý bylo prokázáno, že těžba může být prováděna zodpovědně a citlivě vůči životnímu prostředí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu