Trumpovy věže v Istanbulu mu každoročně vydělávají miliony dolarů.

Trumpovy věže v Istanbulu mu každoročně vydělávají miliony dolarů. | zdroj: huffpost.com


Trump hodil Kurdy přes palubu kvůli svému podnikání v Turecku

TÉMATA: donald trump | turecko | sýrie | politika

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 10. 2019 | 08:26

Mezinárodní pobouření a kritiku vyvolalo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa opustit své kurdské spojence v Sýrii a nechat je napospas postupující turecké armádě. Mohlo by to souviset s tím, že v Istanbulu stojí dva mrakodrapy Trump Tower, ze kterých má americký prezident nemalý profit.

Bytový komplex byl otevřen před sedmi lety za účasti tehdejšího tureckého premiéra Erdogana a Trumpovy dcery Ivanky. Byla to slavnostní a velkolepá událost, o které široce informovala nejen turecká média. Od té doby se ovšem o komplexu v Istanbulu příliš nemluvilo a Donald Trump o něm pochopitelně nemluví ani dnes. Vlastně by byl nejraději, kdyby se na něj zcela zapomnělo.

Podle dostupných informací v roce 2017 vydělal Trumpovi jeho komplex v Istanbulu 5 milionů dolarů. Vzhledem k různým daňovým optimalizacím a čachrům s čísly, ve kterých je Trump mistrem, se dá očekávat, že hrubý příjem byl mnohonásobně vyšší.

Na otázku médií, zda mělo Trumpovo rozhodnutí ohledně Sýrie nějakou souvislost s jeho podnikatelskými aktivitami, odpověděla mluvčí Bílého domu Stephanie Grisham: „Samozřejmě že ne.“ Podle ní se  o svém podnikání Trump nebavil ani v rozhovoru s tureckým prezidentem Erdoganem. Každopádně to mnoha novinářům v Americe nestačí a prezidentovi nevěří.

Pravdou je, že Trump má hodně důvodů s Erdoganem najít společnou řeč a nemusí jít jen o jeho bytový komplex. Erdogan dlouhodobě na USA tlačí mimo jiné tím, že zveřejní veškeré podrobnosti o brutální vraždě saúdského novináře Džamála Chášukdžího na saúdském generálním konzulátě v Istanbulu. Tam byl na příkaz saúdského korunního prince Salmána uškrcen a rozřezán, o čemž má Turecko mnoho důkazů. Trump má ale Saúdy za spojence a také velmi bohaté zákazníky, kteří kupují hromady amerických zbraní. Nepřeje si proto, aby se celá věc oživovala nebo aby Turci zveřejňovali další usvědčující detaily z vraždy. To by Trumpa vystavilo do situace, že by musel Saúdy hodit přes palubu, což je to poslední, co by chtěl udělat.

Pozorovatelé se shodují, že Trumpovo rozhodnutí bylo učiněno po telefonátu s Erdoganem, který musel Trumpa k odchodu jeho vojsk ze Sýrie nějakým způsobem přemluvit. Jeho argumenty musely být pádné a přesvědčivé, Trump Tower v Istanbulu mohl být jedním z nich.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 10. 2019 | 08:26

Zavří­t reklamu