válkaČeskoslovenskoobjevy

Trump hodil Kurdy přes palubu kvůli svému podnikání v Turecku

Trump hodil Kurdy přes palubu kvůli svému podnikání v Turecku
Zdroj: huffpost.com

Mezinárodní pobouření a kritiku vyvolalo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa opustit své kurdské spojence v Sýrii a nechat je napospas postupující turecké armádě. Mohlo by to souviset s tím, že v Istanbulu stojí dva mrakodrapy Trump Tower, ze kterých má americký prezident nemalý profit.

Tomáš Chalupa 16. října 2019

Bytový komplex byl otevřen před sedmi lety za účasti tehdejšího tureckého premiéra Erdogana a Trumpovy dcery Ivanky. Byla to slavnostní a velkolepá událost, o které široce informovala nejen turecká média. Od té doby se ovšem o komplexu v Istanbulu příliš nemluvilo a Donald Trump o něm pochopitelně nemluví ani dnes. Vlastně by byl nejraději, kdyby se na něj zcela zapomnělo.

Podle dostupných informací v roce 2017 vydělal Trumpovi jeho komplex v Istanbulu 5 milionů dolarů. Vzhledem k různým daňovým optimalizacím a čachrům s čísly, ve kterých je Trump mistrem, se dá očekávat, že hrubý příjem byl mnohonásobně vyšší.

Na otázku médií, zda mělo Trumpovo rozhodnutí ohledně Sýrie nějakou souvislost s jeho podnikatelskými aktivitami, odpověděla mluvčí Bílého domu Stephanie Grisham: „Samozřejmě že ne.“ Podle ní se o svém podnikání Trump nebavil ani v rozhovoru s tureckým prezidentem Erdoganem. Každopádně to mnoha novinářům v Americe nestačí a prezidentovi nevěří.

Pravdou je, že Trump má hodně důvodů s Erdoganem najít společnou řeč a nemusí jít jen o jeho bytový komplex. Erdogan dlouhodobě na USA tlačí mimo jiné tím, že zveřejní veškeré podrobnosti o brutální vraždě saúdského novináře Džamála Chášukdžího na saúdském generálním konzulátě v Istanbulu. Tam byl na příkaz saúdského korunního prince Salmána uškrcen a rozřezán, o čemž má Turecko mnoho důkazů. Trump má ale Saúdy za spojence a také velmi bohaté zákazníky, kteří kupují hromady amerických zbraní. Nepřeje si proto, aby se celá věc oživovala nebo aby Turci zveřejňovali další usvědčující detaily z vraždy. To by Trumpa vystavilo do situace, že by musel Saúdy hodit přes palubu, což je to poslední, co by chtěl udělat.

Pozorovatelé se shodují, že Trumpovo rozhodnutí bylo učiněno po telefonátu s Erdoganem, který musel Trumpa k odchodu jeho vojsk ze Sýrie nějakým způsobem přemluvit. Jeho argumenty musely být pádné a přesvědčivé, Trump Tower v Istanbulu mohl být jedním z nich.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu