Belchite zůstává ve stejném stavu, ve kterém ji ve 30. letech opustily válčící strany.

Belchite zůstává ve stejném stavu, ve kterém ji ve 30. letech opustily válčící strany. | zdroj: dailymail.co.uk


Trosky Belchity dodnes upomínají na hrůzný masakr španělské občanské války

TÉMATA: španělská občanská válka | město duchů | válka | španelsko

user-avatar

Simona Knotková

21. 07. 2019 | 10:00

Ve vesnici Belchite se před více než 80 lety odehrála jedna z nejkrvavějších bitev španělské občanské války. Dodnes neopravené místo je připomínkou tisíců ztracených životů.

Španělská občanská válka probíhala v letech 1936 až 1939 a boj v ní svedla nacionalistická vojska generála Francisca Franca proti republikánům a příznivcům demokraticky zvolené vlády Druhé Španělské republiky. Konflikt, který si vyžádal přes půl milionu obětí, je považován za jeden z nejkrvavějších a nejnepřehlednějších ve 20. století.

Ve snaze zvrátit převahu nacionalistů obsadili republikáni četné vesnice v Aragonii, odkud zahajovali útoky na přední linii. Malé obce měly ale jen mizivé množství finančních prostředků a vojenského vybavení a jejich obsazení se dalo stěží ubránit. Jedna po druhé padaly pod náporem silného nepřítele. Jednou takovou vesnicí byla také Belchite v provincii Zaragoza, dějiště jednoho z největších masakrů války, který nepřežily tři tisíce lidí.

Bitva probíhala od 24. srpna do 7. září 1937. Pouhé dva týdny stačily vojskům k tomu, aby byla vesnice takřka srovnána se zemí. Vítěznou stranou se nakonec stali sice republikáni, ale z místa zbyly jen ruiny, ve kterých našlo domov jen pár přeživších. Ti se později mohli přestěhovat do nové Belchity, kterou Franco nechal postavit na konci války hned vedle zničeného místa.

Z jeho strany se sotva jednalo o vstřícný krok původním obyvatelům. Bylo to gesto moci, které mělo všem přeživším ukázat nezdolnost nacionalistických sil a mělo jim připomínat, co se může stát, pokud se těmto silám nepodrobí. To byl i důvod, proč sutiny původní vesnice nebyly kompletně zničeny a jako ponuré město duchů stále zůstávaly na svém místě.

A zůstávají tam dál. Také více než osmdesát let od bitvy najdete v lokací dřívější Belchity trosky, vydávající živoucí svědectví o konfliktu, který kdysi otřásl celým Španělskem. Dnes je to ale spíše památník obětem než symbol Francovy diktatury. Prohlédněte si ho v naší galerii.

user-avatar

Simona Knotková

21. 07. 2019 | 10:00

Zavří­t reklamu