Takhle si mnozí z nás představují typického internetového trolla. Realita je ale jinde | zdroj: fstoppers.com


Trollování na internetu má svůj systém. Analýza ukázala, že trollem se velmi snadno můžete stát i vy

TÉMATA: internet | trolling | fake news

Ve společnosti panuje mínění, že internetoví trollové neboli notoričtí rozsévači negativní nálady na webu jsou zakomplexovaní jedinci buď s přebytkem volného času, nebo poruchou osobnosti. Nedávný sociální průzkum ale ukázal zajímavé výsledky.

user-avatar

M. Šindlauerová

18. 11. 2019 | 09:00

Pro začátek si ujasněme, kdo nebo co je vlastně internetový troll. Je to zkrátka jedinec, který cítí nezkrotnou potřebu narušit chod diskuze svými irelevantními, urážlivými nebo provokativními komentáři. Takoví lidé nesmírně rádi šlapou na kuří oka, zmiňují to, co by raději vyřčeno být ani nemělo, a často také rozsévají dezinformace a fake news.

Studie z minulých let sice poukazují na to, že trollové disponují tendencemi k chronickému vyhledávání vzrušivých podnětů; současné analýzy ale přinášejí poněkud odlišné poznatky. Vyvrací představu, že by internetoví trollové byli zastoupeni malou sociopatickou skupinkou lidí, která nemá nic jiného na práci než surfovat internetovými diskusemi a obtěžovat lidstvo svou negativitou.

Speciálního online průzkumu se zúčastnilo skoro 700 jedinců, kteří dostali k přečtení stejný článek a následně se zapojili do debaty. Některým byla předložena debata začínající neutrálními komentáři, jiným zase ta, která už od začátku jevila typické známky trollingu: obsahovala komentáře rasistické, sexistické, vulgární a jinak provokativní (v angličtině pro to mají slovo “triggering”, které do češtiny můžeme přeložit jako “spouštěcí”).

Výsledky analýzy se podrobily bedlivému oku sociálních analytiků a ti zjistili, že trolling mohou spouštět dva faktory. Tím prvním je čas. Z výzkumu bylo patrné, že nejčastěji se trolluje v noci, k ránu naopak situace utichá. Může to být způsobeno tím, že v noci je online méně lidí, a trollové tak mají více klidu na vymýšlení hnidopišských poznámek; roli hraje i psychika, která v člověku vyvolává na pudové úrovni pocit, že v noci může podnikat něco nekalého. Kritickým dnem v týdnu je pak pondělí, kdy si lidé ventilují špatnou náladu ze začátku pracovního týdne právě v síti.

Druhým faktorem je charakter diskuse samotné. Pokud debata ihned začíná na negativní vlně, existuje vysoká pravděpodobnost, že se v tomto duchu ponesou i ostatní příspěvky. Tento jev má navíc kumulační efekt a negativní reakce na sebe nabaluje další. Trollingové rozpoložení si jedinec navíc odnáší i do ostatních debat.

Sociologové tedy přišli na to, že více než predispozice jedince hrají při trollingu roli spíše okolnosti a také webové prostředí. Na základě poznatků se tak dal stanovit vzorec pro odhad toho, jakým směrem se bude internetová diskuse ubírat. Což je užitečnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Moderátoři diskusí totiž mohou být díky tomu mnohem předvídavější ohledně toho, jak se bude debata vyvíjet; programátorům to pak pomůže vyvinout programy, které by eliminovaly trollingové komentáře dle jejich typických rysů. Jednoho dne se tak možná dočkáme věcné diskuse bez zbytečného plevele.


 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

M. Šindlauerová

18. 11. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu