válkaČeskoslovenskoobjevy

Trojice Kurdek vyrazila pomstít Jezídky. Zabíjí deset islamistů denně

Trojice Kurdek vyrazila pomstít Jezídky. Zabíjí deset islamistů denně
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 6 fotek+ 7 fotek

Nechaly své minulé životy v relativně bezpečném Turecku a prošly přes hranici do Kurdistánu. Přidaly se ke zbývajícím skupinám Jezídů. „Je to odplata za zavražděné Jezídky na hoře Sinjar,“ říkají. Bojovníci z Islámského státu z nich mají hrůzu. Být zabit ženou totiž pro ně znamená, že dveře ráje se jim nikdy neotevřou.

Tomáš Chalupa 24. září 2015

Jsou nebezpečné, smrtící a odhodlané. Útočné pušky AK-47 jsou v jejich rukou skutečnou hrozbou islamistům. „Slyšely jsme, že IS přišel k hoře Sinjar a pozabíjel tam spousty Jezídů. Přišly jsme to zastavit,“ říká dvaadvacetiletá Roza. Mají uniformy, zásobníky do kalašnikovů a granáty. A zabíjejí s nimi denně v průměru deset bojovníků Islámského státu.

Jsou jedinou šancí Jezídů, které už opustily i Pešmergské jednotky, které je předtím bránily. Pod tlakem islamistů musely ustoupit. Začaly bojovat proti islamistům za pomoci náletů spojenecké koalice, která intenzivně bombarduje pozice nepřítele. „Je to odplata za genocidu na hoře Sinjar,“ vysvětluje druhá z trojice šestadvacetiletá Raparin. Všechny tři jsou členkami PKK, tedy Kurdské strany pracujících, která je přitom považována za teroristickou organizaci a v současnosti na ni vede útok Turecko.

To jen ukazuje, jak je situace na bojišti nepřehledná. Turecko oficiálně bojuje proti Islámskému státu, ale ve skutečnosti válčí s PKK. Kurdové, kteří jsou ve většině muslimové, pomáhají křesťanským Jezídům a cvičí jejich dobrovolnické jednotky. Američané jim pomáhají nálety, ale přitom vedou PKK na seznamu teroristických organizací. Sýrie i Irák jsou místem, kde každý bojuje proti každému a konec války je tak v nedohlednu.

„Islámský stát není tak silný, jak se jeví v propagandě. Umí šířit strach a každý se jich bojí, ale nejsou tak silní, aby mohli vést boj s PKK. Občas, když některého chytíme, vidíme, že je pod vlivem drog,“ tvrdí Roza. Brutalita nepřátel je ale obrovská. Zajaté Kurdky by čekalo mučení, znásilnění a smrt, případě dlouhodobé sexuální otroctví. „Nemyslím si, že by mě byli schopni zajmout. Pokud by mě chytili, raději bych se zastřelila,“ tvrdí odhodlaně Raparin. Devětadvacetiletá Deijly dodává: „Takhle to máme všechny. Živé nás nedostanou. Když islamisté vidí, že proti nim bojují ženy, utečou. Bojí se, že by se nedostali do ráje, kdybychom je zabili,“ dodává Deijly.

Skupin, jako je tato, je v Kurdistánu mnoho. Bojují za samostatný Kurdistán, demokracii a rovnost pohlaví. V kurdských jednotkách bojuje ohromné množství žen a nebere se to jako něco podivného. Ženy a muži jsou si zde rovni. „Kurdistán je jediné místo v oblasti, kde je hlas žen slyšet,“ uzavírá Daijly.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu