válkaČeskoslovenskoobjevy

Trojběh na prknech: krásný a zatraceně obtížný čínský sport, který nikdo nezná

Trojběh na prknech: krásný a zatraceně obtížný čínský sport, který nikdo nezná
Zdroj: odditycentral.com

Je to takový známý fakt: Asiaté jsou zkrátka supernárodem, který zvládne díky své houževnatosti nevídané věci. A můžeme do nich zařadit i jeden velice starý a unikátní sport - board shoe racing.

Marta Šindlauerová 28. července 2020

Trojběh na prknech je tradičním čínských sportem – jmenovitě pak čuangským – který ale mimo Čínu téměř nikdo nezná. A přitom je to velká škoda, protože podívaná je to velká! Jde v něm o to, že tři lidé v podstatě sdílí jedny „boty“, respektive dřevěná prkna (jsou jeden metr dlouhá, 9 centimetrů široká a 3 centimetry tlustá), ke kterým jsou připevněny kožené řemeny, do nichž se běžci obují. Zásadní je, aby dosáhli dokonalého sladění pohybů, jinak se ani nerozběhnou. A když už se rozběhnou, jakýkoli neopatrný nebo nesoustředěný pohyb naruší celou formaci a všichni tři sportovci se skácí k zemi. Trojběh vyžaduje vskutku obrovskou míru soustředění a koordinace, kterou ale Číňané zvládají hravě – dechberoucí disciplinovanost mají vyloženě v krvi, a to v jakékoli činnosti.

První zmínky o tomto esteticky přitažlivém sportu spadají až do dynastie Mingů. Během válečných konfliktů s Japonskem se takto vycvičovali vojáci, a prosazovala to hlavně legendární válečnice Wa Shi, která byla přesvědčena, že tato aktivita pozvedává bojovného ducha, soudružnost a sílu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu