válkaČeskoslovenskoobjevy

Tříletý izraelský chlapec mluví anglicky. Cizí jazyk ho přitom nikdo neučil

Tříletý izraelský chlapec mluví anglicky. Cizí jazyk ho přitom nikdo neučil
Zdroj: odditycentral.com

O'Neal Mahmoud pochází z rodiny izraelských Drúzů, kteří mluví arabsky. Zatímco v rodném jazyku nemluví skoro vůbec, z nepochopitelných důvodů umí anglicky.

Simona Knotkova 22. června 2018

Rodina pocházející z městečka Madždal Šams v Golanských výšinách měla se svým synem problémy už odmala. Až do dvou let O’Neal neuměl vyslovit jediné arabské slovo. Později začal vydávat zvuky, kterým rodiče zprvu nerozuměli. K jejich šoku jim nakonec došlo, že malý chlapec mluví anglicky.

„Nejprv si mně stěžovali, že chlapec nechce vůbec mluvit. Pak mě volali znovu a říkali mi: ‚Už mluví, ale mluví jako král Anglie,'“ popisuje podivuhodnou situaci zdravotní sestra Irit Holman, která rodině pomáhá.

Tříleté dítě mluvící anglicky by samo o sobě nemuselo být ničím záhadným. Problém ovšem je, že žádný z rodičů anglicky nemluví, doma nesledují anglické pořady ani nikdy nebyli v zahraničí. Stejně tak nemluví anglicky nikdo v místě bydliště. Možnost, že by se O’Neal naučil angličtinu ze svého okolí, je proto vyloučená. I přesto z něho vypadávají hovorové fráze jako „my dear“ nebo „oh my goodness“ a problémy mu nedělají ani obtížnější slova jako „rectangle“ či „waterfall“, které mnohdy neznají ani děti, které se anglicky učí.

„Nerozumím mu každé jeho slovo a někdy mu odpovídám ‚Jo, okej‘, i když vůbec nevím, co říká,“ vypráví o těžkostech dorozumívání s vnukem děda Yahya Shams.

Další komplikací je, že O’Neal mnohdy nezná arabské ekvivalenty slov, která v angličtině říká. Z toho plyne i špatná komunikace s vrstevníky. Zatímco v anglickém jazyce jeho znalosti odpovídají úrovní tříletého dítěte, v arabštině má zásobu jako děti nižšího věku.

Podle odborníků se může jednat o paranormální fenomén takzvané xenoglosie, díky níž jedinec mluví jazykem, který se nikdy neučil. Tento jev se však nejčastěji objevuje v transu či hypnóze, nikoliv v bdělém stavu. Ještě mystičtější hypotéza poukazuje na reinkarnaci. Schopnost domluvit se anglicky si chlapec mohl přenést z minulého života.

Ať už je vysvětlení jakékoliv, specialisté v oboru se dle svých slov s ničím podobným během své praxe dosud nesetkali.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu