válkaČeskoslovenskoobjevy

Tříkolka Davis Divan se bohužel neujala, konstruktér skončil ve vězení

Tříkolka Davis Divan se bohužel neujala, konstruktér skončil ve vězení
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Po druhé světové válce byly Spojené státy extrémně hladové po nových modelech automobilů. Konstruktér Gordon Davis se pokusil této poptávce vyjít vstříc svým nevšedním vozem Davis Divan, inspirovaným leteckým designem. Bohužel, na trh se těchto unikátních tříkolek dostalo jen třináct kusů a Davis skončil ve vězení.

Tomáš Chalupa 18. listopadu 2021

Vůz se začal vyrábět v roce 1949. Designér Gordon Davis se nechal při jeho tvorbě silně inspirovat skvělým vozidlem jiného designéra Franka Kurtise. Ten postavil velmi zajímavou tříkolku pro miliardáře Joela Thorneho. Vůz se jmenoval The Californian.

Davis postavil pouhé dva kusy svého Davis Divanu, když rozjel nebývalo promo kampaň k novému modelu. Model slavnostně odhalil v hotelu Ambassador v Los Angeles a pak se s ním vydal na tour po Spojených státech.

Ve skutečnosti prodával auto, které nebylo nikdy masově vyráběno. V továrně ve Van Nuys se sice zaměstnanci mohli přetrhnout, aby vyrobili co nejvíce vozů, ale nebyla to masová produkce v pravém slova smyslu, jako u jiných automobilek. Vyráběla se pouze první, velmi malá série.

Už tehdy se navíc věci začaly zadrhávat. Davis neplatil včas zaměstnancům ani armádě dealerů, kterou postavil pro své nové vozy. Obě skupiny jej proto brzy daly k soudu, protože nikdo nehodlal pracovat zadarmo.

Soud poslal Davise na dva roky do vězení, respektive na nucené práce do pracovního tábora za podvod a krácení daní. Platební morálka firmy byla od počátku špatná, takže celá věc ani jinak skončit nemohla.

Za celou dobu tak byly vyrobeny jen dva prototypy a dalších 11 „sériových“ vozů. Dodnes se zachovalo 12 kusů této unikátní tříkolky, která možná mohla dobýt svět, ale to by Gordon Davis napřed musel mít nějaké peníze, aby vůbec mohl začít něco vyrábět. Dnes je ovšem hodnota těchto vozů vysoká především pro sběratele.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu