válkaČeskoslovenskoobjevy

Třiadvacetiletá dívka si umí zapamatovat 328 stran katalogu IKEA

Třiadvacetiletá dívka si umí zapamatovat 328 stran katalogu IKEA
Zdroj: odditycentral.com

328 stran, přesně tolik jich má katalog nábytkového řetězce IKEA na rok 2018 a všechny jsou nabité informacemi. Třiadvacetiletá Yaanja Wintersoul si je dokázala všechny zapamatovat za jediný týden.

Tomáš Chalupa 9. října 2017

Je nutné říct, že Yaanja Wintersoul, původem z Mongolska, není jen tak obyčejná dívka. Je to dvojnásobná světová šampionka ze Světového šampionátu paměti (World Memory Championship) a také držitelka světového rekordu v počtu jmen a tváří, které si kdy dokázal nějaký člověk zapamatovat. Nyní se stala také živoucím katalogem IKEA, protože si dokázala zapamatovat celý obsah tohoto svazku o 328 stranách.

„Prostě mi jen poslali katalog se vzkazem: Hodně štěstí, uvidíme, jestli to zvládnete za týden,“ řekla Wintersoul. A jelikož miluje výzvy, hned se pustila do memorování. Pomocí nejrůznějších technik si dokázala zapamatovat informace k 4818 produktům katalogu. Také přesně dokáže popsat, jak vypadají jednotlivé stránky a co na nich je zobrazeno.

Novináři ji testovali mnoha různými způsoby. Dokázala popsat nejen libovolně zvolenou stránku, ale také dokázala poradit, na které stránce se nachází požadovaná informace nebo kam má člověk zalistovat, pokud hledá třeba polohovatelný stůl pro děti.

Yaanja Wintersoul odmítá, že by měla fotografickou paměť. Používá celou řadu pamatovacích technik a kombinuje je mezi sebou. Začala s tím, když se snažila vystudovat obchodní akademii za poloviční čas, co ostatní studenti. Normálně trvá studium čtyři roky, Yaanja to zvládla za dva. Věci si prý pamatuje tak, že si je spojuje s věcmi, se kterými se denně setkává. U 4818 položek je ale těžké si to vůbec představit. Každopádně klobouk dolů.

Další články

Zavří­t reklamu