válkaČeskoslovenskoobjevy

Tři slavní mořeplavci historie hlásili, že v oceánu spatřili mořské panny

Tři slavní mořeplavci historie hlásili, že v oceánu spatřili mořské panny
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Příběhy o mořských pannách zná lidstvo odnepaměti. Psal o nich Homér i Hans Christian Andersen. Viděli je námořníci, cestovatelé i dobrodruzi. Mezi ty nejznámější patřili Henry Hudson, John Smith a také Kryštof Kolumbus.

Tomáš Chalupa 16. dubna 2021

Henry Hudson se proslavil tím, že jako první přeplul řeku až do jejího ústí. Řeka se po něm jmenuje Hudson River a záliv Hudson Bay. Na své plavbě uskutečněné roku 1608 si do lodního deníku poznamenal, že někteří námořníci z jeho posádky hlásili, že kolem lodi plují mořské panny. Podle nich jsou prý ženy obdařené ňadry, jako mají ženy, ale když se ponoří pod vodu, je vidět jejich rybí ocas.

Podobné pozorování uskutečnil také John Smith, věhlasný kapitán, který se plavil na mnoha světových mořích. V roce 1611 se plavil kolem jednoho východoindického ostrova, když v moři spatřil ženu, která v něm plula s neobyčejnou grácií. Měla dlouhé zelené vlasy, které mu přišly „na každý pád hezké“. S překvapením si uvědomil, že žena je od pasu dolů rybou.

Není překvapením, že ani Kryštof Kolumbus neunikl setkání s těmito mořskými žínkami. Spatřil prý dokonce hned tři plující pohromadě. Stalo se to 9. ledna roku 1493 u břehů dnešní Dominikánské republiky. Na rozdíl od Smithe podle Kolumba ale mořské panny nebyly ani z poloviny tak hezké, jak bylo popisováno.

Otázkou však není, zda mořské panny byly krásné či nikoliv, ale co to ve skutečnosti bylo. Odborníci se vesměs shodují, že slavní mořeplavci viděli vodního živočicha zvaného kapustňák. Samozřejmě nemají ňadra ani zelené vlasy, ale pokud se mihnou v mořských vlnách, mohou námořníkům, kteří ženu třeba celé měsíce ani neviděli, skutečně připomínat mořskou pannu. Navíc každý správný námořník v krčmách slyšel o těchto mořských pannách, zatímco o kapustňácích se mořští vlci jistě nezmiňovali. Lidská fantazie stvořila tyto imaginární mořské ženy, které ale přežily až do dnešních dnů. V izraelském pobřežním městě Kiryat Yam hlásily v roce 2009 desítky lidí pozorování mořské panny dovádějící ve vlnách. Došlo to tak daleko, že místní úřady nabídly půl milionu dolarů tomu, kdo mořskou pannu vyfotografuje. Peníze bohužel dodnes nebyly nikomu vyplaceny, protože se snímkem se nikdo nepřihlásil.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu