Horka v roce 2100 budou smrtelná a dopadnou na tři čtvrtiny populace.

Horka v roce 2100 budou smrtelná a dopadnou na tři čtvrtiny populace. | zdroj: messagetoeagle.com


Tři čtvrtiny populace Země budou v roce 2100 vystaveny smrtícímu teplu

TÉMATA: podnebí | klima | studie | globální oteplování

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 06. 2017 | 08:00

Pokud zůstanou emise oxidu dusíku na stejné úrovni, respektive nebude se nic dělat pro jejich snižování, v roce 2100 bude 74 procent obyvatelstva Země vystaveno smrtícím vedrům. Podle vědců lidstvu dochází čas i možnosti s celou věcí něco udělat.

I kdyby se totiž začaly emise ihned výrazně snižovat, i tak zasáhne horko 48 procent populace. Efekty na globální podnebí se totiž projevují jen velmi zvolna a s velkým zpožděním. "Docházejí nám do budoucna možnosti. Už nyní volíme mezi špatnými a hroznými variantami," říká profesor Camilo Mora z univerzity na Havaji. 

Lidské tělo dokáže správně fungovat pouze při vlastní teplotě 37 stupňů Celsia. Pokud jsou vedra silná a dlouhodobá, může to vést ke zvyšování tělesné teploty, což je pro samotný organismus ohromný problém. Studie dokládá i konkrétní případy. Vlna veder v Evropě v roce 2003 zabila 70 tisíc lidí. V roce 2010 v Moskvě kvůli horkům zemřelo 10 tisíc lidí. V Chicagu v roce 1990 zahynulo při vedrech 700 lidí. Samozřejmě takto se čísla nikdy neobjevila v médiích, protože vypadají hrozivě a nereálně. Mnoho úmrtí se totiž nedává přímo do souvislosti s vedry, ale jsou jeho primární příčinou. 

"Klimatické změny posílají lidstvo na extrémně nebezpečnou cestu, která půjde velmi těžko zvrátit, pokud problém skleníkových plynů nezačneme brát vážně," říká Mora. V této souvislosti je podle něj smutné, že USA odstoupily od Pařížské dohody o snižování emisí, protože to je přesně krok špatným směrem, který celou situaci dále zhorší. Kolik podobných varování už zaznělo a kolik různých studií bylo představeno? Zdá se, že je to stále marné, a lidstvo se řítí do záhuby. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 06. 2017 | 08:00

Zavří­t reklamu