Třetí tunel agrese je dnes turistickou atrakcí.

Třetí tunel agrese je dnes turistickou atrakcí. | zdroj: atlasobscura.com


Třetí tunel agrese: tenhle si prohlížejí turisté, těmi dalšími mohou zaútočit Severokorejci

TÉMATA: jižní korea | olympiáda | tunely

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 02. 2018 | 17:00

V Jižní Koreji se pořádají olympijské hry, které současně představují největší bezpečnostní manévry v historii. Obě znepřátelené země od sebe odděluje jen ostře střežená hranice a demilitarizovaná zóna. Ovšem pod ní se nacházejí tunely, kterými mohou útočníci přijít. Jihokorejci jim proto říkají Tunely agrese.

Jihokorejci objevili v minulosti už čtyři tyto velké podzemní tunely, které vedou ze Severní Koreje a končí na jejich území. Třetí tunel agrese je dnes turistickou atrakcí a je možné si jej projít s průvodcem. Byl vybudován někdy v sedmdesátých letech, Jihokorejci ho pak objevili v roce 1978. Spekuluje se, že pod hranicemi vede ještě tucet dalších tunelů, které se zatím nepodařilo objevit. Je to jeden z největších strašáků a hrozeb pro jihokorejský obranný systém. Velitelé jsou si vědomi, že se v případě války za hranicemi mohou objevit celé divize Severokorejců, kteří překonají hraniční obranná postavení právě pomocí tunelů. Podle odhadů lze jedním tunelem dostat za hranice 30 000 vojáků.

Severokorejci dlouhá léta popírali existenci těchto tunelů. Nakonec prohlásili, že v případě Třetího tunelu agrese jde o opuštěný uhelný důl. Aby svou teorii podpořili, dokonce na stěny tunelu nanesli černý uhelný prach. Samozřejmě tomu Jihokorejci neuvěřili a „svou“ část tunelu obsadili. Uprostřed pak vybudovali betonové zátarasy, aby tunelem nebylo možné projít.

V současnosti je podoba tunelu úplně jiná. Vypadá jako z nějakého sci-fi filmu, vybavený nejen moderními technologiemi, ale například také obchodem se suvenýry.  Přesto se ani v těchto nově zařízených štolách člověk neubrání mrazivému pocitu nebezpečí. Kolik jiných tunelů agrese vede pod hranicí, totiž nikdo neví. Musíme doufat, že v průběhu olympiády si Kim útoky svých vojsk rozmyslí.

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 02. 2018 | 17:00

Zavří­t reklamu