válkaČeskoslovenskoobjevy

Třetí říše byl ráj feťáků. Od Hitlera po řadové vojáky, všichni jeli na drogách

Třetí říše byl ráj feťáků. Od Hitlera po řadové vojáky, všichni jeli na drogách
Zdroj: dailymail.co.uk

Německý spisovatel Norman Oehler přichází ve své nové knize Totální rauš, drogy ve Třetí říši, s překvapivými závěry. Ty v podstatě vyplývají už z názvu knihy. Ve Třetí říši všichni jeli na drogách – nacističtí pohlaváři, piloti, vojáci, prostě všichni.

Tomáš Chalupa 21. října 2016

Vše začíná už u samotného Hitlera, který byl podle Oehlera závislý na oxykodonu, látce podobné pervitinu. Hitler začal ve velkém drogy konzumovat po nevydařeném Staffenbergově atentátu v létě roku 1944. Od té doby se jeho chování značně změnilo, stal se iracionálním. Jeho vojenská taktika doslova postrádala zdravý rozum. Drogy si prý nechal posílat vojáky i uprostřed bojů o Berlín, protože jeho zásoby už mu v bunkru došly. Některé dny musel vpichy vynechat, protože už měl žíly příliš rozpíchané a nemohly se zahojit. K dispozici měl 80 pilulek s nejrůznějšími substancemi, které si různě kombinoval. Injekce mu vpichoval jeho osobní lékař Theodor Morell. Podle něj bylo Hitlerovo tělo na konci války už naprosto zdevastované, asi jako tělo dlouholetého feťáka.

Podobně na tom byl šéf Luftwaffe Hermann Göring, který byl závislý na opiátech. Pořádal opulentní drogové dýchánky, na kterých se oblékal do čehosi na způsob antické tógy.

Na drogách jeli také němečtí vojáci. Pěšáci neměli příliš času si odpočinout, boje trvaly často tak dlouho, že vojáci usínali ve stoje v zákopech. Vojáci tak dostávali z armádních skladů pervitin, kterého bylo pro wehrmacht vyčleněno 35 milionů dávek. Užívali je také piloti při dálkových letech nebo při nebezpečných misích. Pilulky byly běžně k dostání i mezi civilisty, kteří s nimi zaháněli stres z bombardování a válečných útrap.

Drogy v německé armádě byly rozšířené, ale stejně tak je, byť v mnohem menší míře využívali i Spojenci. Zejména piloti bombardérů na dlouhých letech. Byly to však pilulky benzedrinu, který není tak silnou a návykovou drogou jako pervitin.

Další články

Zavří­t reklamu