válkaČeskoslovenskoobjevy

Trajánův trh bylo první nákupní centrum světa

Trajánův trh bylo první nákupní centrum světa
Zdroj: ancientpages.com

Trajánův trh se nacházel v samém srdci Říma, hned naproti Kolosea, na rušné Via dei Fori Imperiali. Bylo to v podstatě první velké nákupní centrum v lidských dějinách a ve své funkci se osvědčilo po dvě stě let. Císař Traján ho nechal postavit, aby ještě více pozvedl obchodní ruch v metropoli.

Tomáš Chalupa 26. března 2018

Trajánský trh byl velký komplex čítající 150 obchodů, úřadů a nejrůznějších dílen. Římané tak mohli využívat stejných předností, jako mají dnešní nákupní centra – pořídit vše potřebné na jednom místě.

Tržiště bylo postaveno mezi lety 107 – 110 našeho letopočtu. Architektem byl Apollodorus z Damašku, oblíbený a prominentní architekt římské smetánky už od dob Vespasiánových. Řecký architekt doprovázel císaře Trajána na mnoha jeho cestách a měl jeho absolutní důvěru. Pro Trajána vybudoval mnoho významných staveb, mezi ty nejznámější patří Trajánův most, jímž překlenul Dunaj před tažením do Dácie, Pantheon a navrhl rovněž Trajánovo fórum a Trajánův sloup v Římě. Není divu, že právě jemu svěřil císař i stavbu obřího nákupního centra.

Tržiště mělo podobu obrovské půlkruhové stavby, která měla šest poschodí. V horním patře sídlily kanceláře správců tržiště. Vedle kanceláří byl sklad, kam putovalo zboží. Největší ruch ovšem panoval v nižších patrech. Právě zde se daly koupit věci denní potřeby, jako víno, olivy, olej nebo ryby. Tržiště bylo tím, čím jsou nákupní centra dnes, velkým mraveništěm, kde se odehrávaly během dne tisíce obchodních transakcí.

Mnohé obchůdky byly malé, takže se zákazníkům ani nevyplatilo chodit dovnitř. Majitel obchodu zpravidla stál ve vchodu a stačilo mu říct, co člověk potřebuje. Obchodník vše přinesl a směna se konala před vchodem.

V přízemí byla velká hala, která sloužila k nejrůznějším kulturním událostem, zejména koncertům. Historici se domnívají, že zde také byly pronášeny projevy a pořádány rétorické soutěže, což byla v antice velmi oblíbená kratochvíle.

Tržiště sloužilo svému účelu po dvě století. Přestálo mnoho nepřízní, mezi nimi i velké zemětřesení, které postihlo Řím v roce 1349. Komplex tak stojí v Římě dodnes a je stále v relativně dobrém stavu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu