Lili Elbe v roce 1920.

Lili Elbe v roce 1920. | zdroj: allthatsinteresting.com


Tragický život transgenderové průkopnice Lili Elbe: Snaha změnit si pohlaví ji stála život

TÉMATA: ženy | transgender | třetí pohlaví | medicína | operace

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 03. 2019 | 15:00

Lili Elbe se narodila jako Einar Wegener. Většinu svého života strávila snahou přenést se z mužského těla do ženského. V době, kdy žila, to ale bylo mimořádně obtížné.

Einar Wegener se oženil s ženou jménem Gerda. Talentovaná malířka se zaměřovala na portréty ve stylu art deco do módních magazínů. Jednou ale nepřišla domluvená modelka a herečka a rodinná známá Anna Larsenová navrhla, aby se místo ní postavil Einar.

Einar pochopitelně nejprve odmítal, ale nakonec se nechal přesvědčit. Nalíčil se a oblékl se do saténových šatů a ženských střevíců. Najednou si uvědomil, že mu to velmi sluší a že se tak cítí dobře. „Budeme ti říkat Lili,“ navrhla Larsenová, a tak se zrodila Lili Elbe.

Od té doby se po celý svůj život Einar/Lili cítil/a jako dvě osoby v jednom těle. Jako by obě byly rovnocenné. Nebyl ani muž, ani žena, byl obojí, byl Einar i Lili. Výhodou bylo, že Gerda měla pro jeho situaci pochopení a dokonce ho povzbuzovala, aby se oblékal jako Lili, pokud šli ven. Lili zářila na společenských událostech a plesech, kde ji Gerda představovala jako svou sestru. Stále více se tak z mysli vytrácel Einar a stále více se prosazovala Lili. Ta řekla Gerdě, že vlastně Lili tu byla vždycky, že ona není Einar, ale odjakživa vlastně byla ženou. Einar byl najednou pryč.

Pár se přestěhoval do Paříže, kde čelil menším společenským konvencím než v Dánsku. Paříž byla místem, kde se Gerda mohla také lépe realizovat v malířství. A stále malovala Lili. Ta se stala její kamarádkou mnohem více než manželem či manželkou. Lili byla šťastná, ale současně si stále více uvědomovala, že sice nosí ženské šaty, ale její tělo zůstává mužské. Zjištění, že její vlastní tělesná podstata je neměnná, ji uvrhlo do hluboké deprese. Byla to doba, kdy nic jako transgender neexistovalo a i homosexualita měla daleko k plné akceptaci. O nějakých lékařských zákrocích nemohla být ani řeč. Lili na začátku své přeměny.

Šest let se Lili trápila, až se nakonec rozhodla spáchat sebevraždu. Dokonce si stanovila přesné datum, kdy tak učiní. Ale zrovna v té době si německý lékař Magnus Hirschfeld otevřel ordinaci pojmenovanou Německý institut pro sexuální vědy. Byl to on, kdo přišel s konceptem transgenderismu, a bylo to přesně to, co Lilii potřebovala.

Lili se bez váhání přestěhovala do Drážďan, aby mohla podstoupit unikátní operaci. Hirschfeld sliboval, že je možné chirurgickým zákrokem provést změnu pohlaví. Nikdo předtím nic podobného nezkusil. Nejprve byla provedena chirurgická kastrace, následovaná transplantací páru vaječníků. Následovala třetí operace, jejíž podstata nebyla nikdy plně objasněna.

Celkově existuje o celé této proceduře minimum oficiálních záznamů. Záznamy institutu zničili nacisté v roce 1933, takže se nedochovalo prakticky nic.

Po operacích byla Lili skutečnou ženou, měla svůj pas na ženské jméno a byla uznávána úřady jako žena. I biologicky byla ženou. Gerda nechala Lili, aby dál už žila svůj život podle svých představ. Lili se brzy zařídila po svém a dokonce měla nápadníka, který si ji chtěl vzít.

Než ale Lili souhlasila, musela podstoupit ještě jednu operaci. Nejkontroverznější ze všech, protože jí měla být voperována umělá vagina. Dnes se lékaři shodují, že nebyla nejmenší šance, aby operace byla úspěšná. To ale Lili netušila a doufala, že její přeměna se završí. Operace přinesla komplikace a tělo umělou vagínu nepřijalo dobře. Lili onemocněla a po roce zemřela. Ve svých posledních dopisech rodině ale vyjadřovala svou velkou radost nad tím, že se konečně stala ženou. „Jsem Lili, jsem naživu a bylo mi dopřáno žít 14 měsíců. Někomu se to může zdát málo, ale pro mě bylo těch 14 měsíců jako celý lidský život,“ napsala krátce před smrtí.

Na motivy jejího příběhu byl v roce 2015 natočen film Dánská dívka. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 03. 2019 | 15:00

Zavří­t reklamu