válkaČeskoslovenskoobjevy

Tragický výbuch v centru Prahy: Munice roztrhala těla dvou lidí

Tragický výbuch v centru Prahy: Munice roztrhala těla dvou lidí
Zdroj: facebook/Osudová místa Prahy
+ 2 fotky+ 3 fotky

V třicátých letech se v ulici Truhlářská v centru Prahy odehrála jedna z největších explozí, jakou Praha kdy zažila. Dva vojáci převáželi útočné granáty ze zbrojního skladu v Hostivicích do karlínských kasáren. Při rychlé jízdě koňského povozu po dlažbě došlo k výbuchu. Jejich těla byla roztrhána na kusy. 73 lidí bylo zraněno a byly těžce poškozeny dva domy. Třetí obětí se stal muž, který na následky zranění zemřel v nemocnici.

Václav Pokorný 4. května 2018

Když 5. března roku 1926 Josef Hlaváček a Karel Hrubý, oba vojíni základní služby, dostali za úkol převést vojenský materiál z hostivické zbrojnice do karlínských kasáren, netušili, že jim zbývá jen pár hodin života. Na dřevěný povoz, do kterého byli zapřaženi dva koně, naložili 31 dřevěných beden naplněných granáty. Jednalo se osvědčený typ Janeček, vzor 21, považovaný za jeden z nejbezpečnějších granátů své doby. Každý truhlík měl v sobě celkem 18 těchto vejčitých granátů, které byly otočeny pojistkou dolů v kovové mřížce.

Takovéto povozy se musely držet přesně naplánované trasy a jet v podstatě krokem, přičemž k vozu byli přiděleni nejméně dva vojáci. Jeden, který držel opratě koní, a druhý hlídající náklad na boku povozu.

Dobová kolorovaná fotografie kasáren Jiřího z Poděbrad ze začátku 20. století.

Dobová kolorovaná fotografie kasáren Jiřího z Poděbrad ze začátku 20. století.

Převoz munice v osudný den byl naplánován přes Bílou horu na Pohořelec, kde také vyložili část svého nákladu. Odtud se měli vydat Keplerovou ulicí přes Letnou až na Strossmayerovo náměstí a dále přes Hlávkův most do kasáren v Karlíně, kde měli vyložit zbytek munice. Hlaváček a Hrubý si však cestu upravili podle svého, přímo do centra města. Zabočili na Chotkovu ulici, dojeli na Klárov a pokračovali na Staré město do Dušní, kde se zastavili.

Důvod ke změně trasy byl odhalen až později, když byl vyslýchán jistý rotmistr Ladislav Hřebík, správce jednoho z oddělení hostivické zbrojnice. Ten vypověděl, že oba vojáky požádal, aby mu dovezli domů dva nově vyrobené vály ze dřeva, což také udělali. Pak s povozem dojeli ke kasárnám Jiřího z Poděbrad na náměstí Republiky. Josef Hlaváček zde zřejmě nějaký čas sloužil, a tak tu měl pravděpodobně i několik kamarádů, za nimiž se tady po cestě zastavil. To už mu ale zbývalo jen několik málo minut života.

Domy v okolí skončily s vysklenými okny, vybavení většiny bytů bylo rozmetáno na třísky.

Domy v okolí skončily s vysklenými okny, vybavení většiny bytů bylo rozmetáno na třísky.

Vjeli do Truhlářské ulice. V 11:10 hodin se ulice a její domy otřásly mohutným výbuchem. Všechna okna v ulici se vysypala na chodníky a silnici nebo dovnitř do bytů. Vzduchem vířil prach a v něm lítaly kousky omítek a cihel z říms okolních domů, které byly poškozeny až do výše třetího patra. Obě těla vojáků výbuch roztrhal na stovky kousků. Krev byla údajně až na stěnách budov a srdce jedné z obětí se našlo na podlaze v bytě ve druhém patře.

Jak k celé události došlo, dodnes není jasné, ale nejpravděpodobnější scénář zní takto: Podle svědků se rozjeli poměrně rychle Truhlářskou ulicí. V té byla, stejně jako dnes, dlažba. Pravděpodobně některá vyčnívající kostka způsobila, že se bedýnky za kozlíkem sesunuly. Hlaváček s Hrubým je zřejmě chtěli srovnat, protože v okamžiku výbuchu byli otočeni obličeji dozadu a minimálně napůl stáli. Přitom jim jeden z truhlíků vyklouzl z ruky a přepadl přes vůz. Vůz najel na truhlík a následovala exploze.

Při výbuchu pak zahynuli oba vojáci, bylo zraněno 73 osob, z nichž jeden člověk na následky zranění zemřel v nemocnici. Dva nejbližší domy byly vážně poničeny a jeden z nich s číslem 14 musel být dokonce stržen.

Přestože lze Josefa Hlaváčka a Karela Hrubého označit za hlavní viníky celé katastrofy, byli za přítomnosti několika tisíc lidí pohřbeni se všemi vojenskými poctami jako vojáci padlí ve službě vlasti.

Celá událost je popsaná v knize Osudová místa Prahy od Tomáše Hejny.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu