válkaČeskoslovenskoobjevy

Tragický případ tchajwanské veterinářky: Píchla si smrtící injekci kvůli tomu, že musela utratit mnoho psů

Tragický případ tchajwanské veterinářky: Píchla si smrtící injekci kvůli tomu, že musela utratit mnoho psů
Zdroj: odditycentral.com

Na Tchaj-wanu nedávno zakázali zvířecí eutanazii. Stát k tomuto opatření dohnal šokující případ jednatřicetileté veterinářky. Ta si loni v květnu píchla smrtící injekci ze zoufalství nad tím, kolik zvířat v útulku už musela poslat na smrt.

Yvonne Pokorná 15. března 2017

Čch‘-en Čch‘-čcheng byla ředitelkou zvířecího útulku v tchao-jüanském okrese. Její bývalí kolegové vzpomínají, jak často pracovala přesčas, málokdy si udělala přestávku na oběd a dokonce obětovala i své dovolené, jen aby se mohla více věnovat opuštěným psům. I když vystudovala s vynikajícími výsledky na špičkové tchajwanské univerzitě a mohla si tak najít dobře placenou kancelářskou práci, rozhodla se svůj život zasvětit záchraně opuštěných zvířat v útulku. Bohužel však tato práce obnášela i zvířecí eutanazii, pokud se nepodařilo najít včas pro zvíře nového majitele.

Tchajwanská veterinářka Čch'-en Čch'-čcheng

Tchajwanská veterinářka Čch‘-en Čch‘-čcheng

Popravy zvířat v útulcích ostře kritizovali ochránci zvířat a Čch‘-en dokonce nazvali řeznicí. “Pro mladou ženu, která si práci v útulku vybrala z lásky ke zvířatům, to bylo, jako když ji bodnou nožem do srdce,” řekl tchao-jüanský radní Wang Chao-jü.

A skutečně, jakmile vyšlo najevo, že Čch‘-en během dvou let utratila 700 psů, začalo se o ní všude mluvit jako o “krásné jatkářce”, nic naplat, že usmrcování nevinných zvířat k smrti nenáviděla. Počet opuštěných zvířat v Tchaj-wanu byl však vysoký a útulky přeplněné, že jí nic jiného ani nezbývalo.

Čch'-en Čch'-čcheng v dopise na rozloučenou vyzvala veřejnost k řešení problému opuštěných zvířat.

Čch‘-en Čch‘-čcheng v dopise na rozloučenou vyzvala veřejnost k řešení problému opuštěných zvířat.

Situace se nelepšila, ba naopak. Eutanazie byly na denním pořádku a útoky ochranářů se stupňovaly. Čch‘-en to zahnalo do kouta – nenacházela jiné východisko než ve vlastní smrti. Do žil si vpravila tytéž látky, které používala při eutanazii zvířat. “Doufám, že mým odchodem si všichni uvědomí, že opuštěná zvířata jsou také život,” napsala v dopise na rozloučenou. “Doufám, že vláda pochopí, jak je důležité řešit příčinu tohoto problému… Prosím chraňte život.”

Čch'-en Čch'-čcheng zvířata milovala, proto velmi trpěla, když je musela zabíjet.

Čch‘-en Čch‘-čcheng zvířata milovala, proto velmi trpěla, když je musela zabíjet.

Zprávy o jej eutanazii vyvolaly v Tchaj-wanu všeobecný šok a zděšení. Veřejné mínění ohledně opuštěných zvířat se začalo měnit. Média kladla smrt mladé ženy za vinu vládě, protože nebyla schopna přijít s nějakým efektivním řešením, jak snížit počet opuštěných zvířat a zabránit jim v reprodukci. S velkou kritikou se setkaly pokusy veřejných činitelů vyhnout se zodpovědnosti a vše svést na Čch‘-en Čch‘-čcheng, že nebyla dostatečně silná, aby se vyrovnala se stresem. Mnoho lidí si uvědomilo, že ke smrti mladé ženy svým dílem sami také přispěli.

“Lidé se pořád zbavují psů. Vedou je k tomu různé důvody, buď je pes moc zlý, nebo moc hodný, buď hodně štěká, anebo málo,” upozornil jeden ze zaměstnanců útulku, kde Čch‘-en pracovala.

Lidé se zbavují psů a ti pak končí v přeplněných útulcích.

Lidé se zbavují psů a ti pak končí v přeplněných útulcích.

Vládní činitelé sice tvrdí, že zákaz zvířecí eutanazie, který letos v únoru na Tchaj-wanu schválili, nemá s případem Čch‘-en Čch‘-čcheng nic společného, ale mnoho Tchajwanců je přesvědčených, že její tragická smrt dala do pohybu řetěz událostí, které nakonec vedly k přijetí nového zákona.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu