Případ Ruth Ellisové hýbal britskou veřejností a nakonec vedl ke zrušení trestu smrti. | zdroj: youtube.com


Tragický příběh Ruth Ellisové, poslední ženy oběšené ve Velké Británii

TÉMATA: krimi | zločiny | velká británie | ženy | popravy

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 05. 2018 | 12:00

V roce 1955 byla Ruth Ellisová oběšena za to, že zastřelila svého milence. Její poprava vedla k diskusím o oprávněnosti a smyslu trestu smrti a nakonec vedla k jeho zrušení.

Dne 12. července roku 1955 byla na dveře Hollowayské věznice připevněna cedule se zprávou, že druhý den ráno v 9 hodin bude popravena Ruth Ellisová, která byla shledána vinnou ze zločinu vraždy. Ještě v noci se před věznicí shromáždilo na 500 lidí, které musela hlídat policie. Ve vězení byla Ellisová, kterou k ránu dvakrát navštívili její rodiče. Ellisová byla skutečně druhý den ráno oběšena.

Ellisová by dnes by byla označována za bulvární celebritu. Kolovaly zvěsti o tom, s kým vším udržovala románky, o jejích bohatých ctitelích zahrnujících jí spektakulárními dary, ale i o jejích těhotenstvích a potratech.

V 17 letech se Ellisová provdala za kanadského vojáka a porodila mu syna. Vztah ale rychle skončil, Ellisová zkoušela rok vychovávat syna sama, ale nakonec jej poslal ke své babičce.

Od té doby se živila jako modelka, tanečnice a hosteska v nočních klubech. V roce 1950 se provdala za jednačtyřicetiletého zubaře. Byl to alkoholik a násilník, který byl svou mladou ženou doslova posedlý. Ellisová od něj několikrát odešla, ale zase se k němu opakovaně vrátila. Mezitím se vypracovala na managerku nočního klubu, kde předtím pracovala. Tam také potkala Davida Blakelyho.

Byl to bohatý automobilový závodník a playboy s mnoha milenkami. Ellisová se stala jednou z dalších žen v řadě, ovšem situace rychle spěla ke katastrofě. Vztah totiž nepostrádal žárlivé scény, bouřlivé výstupy, prý také došlo k nabídce sňatku. Kolem páru se vynořovaly stále šílenější historky. Ellisová prý byla těhotná, ale Blakeley její těhotenství „ukončil“ úderem pěstí do jejího břicha. Prý také spal s její nejlepší přítelkyní, což jí s klidem sdělil.

Na Velikonoční pondělí 10. dubna 1955 sledovala Ellisová Blakelyho před domem v londýnském Hampsteadu. Když zamykal své auto, přistoupila k němu a zblízka po něm střelila ze svého revolveru. První střela minula, ale další už zasáhla cíl. Blakely se zhroutil na zem a Ellisová do jeho těla vypálila dalších pět střel. Na místě stál i Blakelyho přítel Clive Gunell. Ellisová se ho zeptala: „Zavoláš policii, Clive?“

Ellisová byla zatčena na místě činu. Soud se konal 20. června. U soudu na přímou otázku odpověděla, že chtěla Blakelyho zabít. Soudci shledali Ellisovou příčetnou a odsoudili ji k trestu smrti. Celý soud trval pouhých 30 minut.

Matka Ellisové začala sbírat podpisy pod petici za odložení nebo zrušení trestu, ale sama Ellisová s ní nesouhlasila a na kampani se nijak nepodílela. Věděla, co udělala, a že vražda byla plánovaná. Reakce veřejnosti po provedení popravy ale byla poměrně silná.

Daily Mirror vydal hned druhý den sloupek, kde požadoval zrušení trestu smrti. Postupem času začaly vycházet na světlo další informace o vraždě, které soudu nebyly známé. Třeba to, že Ellisové obstaral zbraň a také ji dovezl na místo činu její známý Desmond Cussen. Nebo fakt, že Ellisová byla jako malá znásilněna svým otcem a brala antidepresiva.

Ke zrušení trestu smrti došlo ve Velké Británii až o deset let později, ale v těchto deseti letech nebyla popravena na ostrovech žádná žena. Ellisová byla poslední.

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 05. 2018 | 12:00

Zavří­t reklamu