válkaČeskoslovenskoobjevy

Tragický příběh nejosamělejšího stromu na světě

Tragický příběh nejosamělejšího stromu na světě
Zdroj: tree-nation.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Pouštní oblast Ténéré v severním Nigeru bývala dříve zarostlá stromy. Od začátku 20. století však v důsledku postupující desertifikace všechny stromy až na jeden uschly. 300 let starý akát byl dlouho považován za nejosamělejší strom na světě – do 400 kilometrů v okruhu žádný jiný strom nikde nestál. Přestože měl tak velký prostor okolo sebe, jednoho dne do něj napálil nákladním vozem opilý řidič.

Markéta Oderská 16. května 2021

Po téměř celé 20. století byl jedním z nejdůležitějším ukazatelů v Nigeru strom z Ténéré, rostoucí osaměle uprostřed pouště. Říkalo se mu živý maják. Poblíž něj vedla velbloudí karavanní stezka, a obchodníci přepravující pouští své zboží, považovali akát za zázračný boží strom. Jako jediný dokázal v drsném prostředí vyprahlé pouště přežít. Proto mu kočovní Tuaregové nikdy neulamovali větve, aby si měli čím rozdělat oheň, a nedovolovali ani svým velbloudům živit se jeho listy. Měli jej za posvátný. Stal se místem jejich tradičních rituálních setkání, která se konala vždy, když se měli vypravit na dlouhou cestu přes rozlehlé moře písečných dun.

Strom v Ténéré za úplňku

Strom v Ténéré za úplňku

Když na podivuhodný strom později narazili západní cestovatelé, našli pro něj racionálnější vysvětlení. Všimli se, že za svou zázračnou existenci vděčí hluboké podzemní vodě. Jako jediný ze všech bývalých stromů svými kořeny sestoupil až téměř 40 metrů hluboko, aby dosáhl vzdáleného vodního zdroje. V roce 1938 postavila Francie, která dříve tuto oblast ovládala, v jeho blízkosti studnu, takže se strom stal příjemnou zastávkou pro cestující. Nechyběl na žádné z národních map, ať už byla sestavena v jakémkoli měřítku.

Takhle se dříve turisté u stromu v poušti fotili.

Takhle se dříve turisté u stromu v poušti fotili.

V roce 1973 však odolný strom svůj zápas o přežití navždy dobojoval. Jednoho listopadového dne se řítil pouští opilý libyjský řidič a nákladním vozem vrazil do osamělého stromu – jediné překážky široko daleko. Strom porazil a navždy ho tak zbavil života. Jeho seschlou kostru nyní uchovávají v Nigerském národním muzeu v Niamey a na místě živého stromu dnes stojí nevzhledná, chladná kovová plastika od neznámého umělce. Nejosamělejším stromem je dnes smutný smrk na novozélandském subantarktickém Cambellově ostrově.

Tahle kovová plastika dnes stojí v poušti místo živého stromu.

Tahle kovová plastika dnes stojí v poušti místo živého stromu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu