válkaČeskoslovenskoobjevy

Tragický příběh Hannelore Schmatzové, první Němky na Mount Everestu

Tragický příběh Hannelore Schmatzové, první Němky na Mount Everestu
Zdroj: allthatsinteresting.com

V roce 1970 se Hannelore Schmatzová vypravila na nejvyšší horu světa Mount Everest spolu se svým manželem. Dolů se však vrátil jen její muž. Hannelore Schmatzová se přesto zapsala do dějin.

Tomáš Chalupa 13. června 2018

Oba milovali hory a rádi na ně lezli. Hannelore a Gerhard Schmatzovi si proto na podzim roku 1979 vytyčili cíl nejvyšší – Mount Everest. Hannelore měla být první německou ženou na střeše světa, Gerhard měl být zase nejstarším člověkem, kterému se to podařilo.

Na vrchol se společně se svou skupinou dalších šesti horolezců a pěti šerpů dostali, takže rekordy skutečně pokořili. Cesta dolů se však změnila v peklo s tragickým koncem. Hannelore při sestupu zaostávala, počasí se rychle zhoršovalo. Nakonec byla tak vyčerpaná, že už nemohla dál. Byla přitom pouhých sto metrů od tábora celé skupiny. Jenže sto metrů na Everestu má zcela jiné parametry než sto metrů kdekoliv jinde. Navíc vyčerpáním padal i další horolezec, Američan Ray Genet. Společně se rozhodli, že noc přečkají na stěně v bivaku. Marně je jeden ze šerpů přemlouval, že by se měli pokusit sebrat síly a dostat se do tábora, protože jsou stále v zóně smrti a dolů už by se nemuseli dostat. Oba byli příliš vyčerpaní a dál nemohli pokračovat. Šerpa tedy zůstal s nimi.

V noci se přihnala extrémně silná sněhová vichřice. Pravděpodobně už v noci zemřel Ganet na podchlazení. Schmatzová nejspíš podlehla smrti během spánku, když odpočívala. Podle šerpy její poslední slova zněla: „Vodu,vodu“. Zřejmě byla celkově zcela vyčerpaná a dehydratovaná. Sherpa zůstal u jejího mrtvého těla, přestože za to zaplatil omrzlinami a přišel o několik prstů na rukou a nohou.

Tělo Schmatzové se nikdy nepodařilo dostat zpět dolů. Stalo se na dlouhá léta jakýmsi milníkem, podobně jako těla jiných horolezců, kteří zemřeli na Everestu. V roce 1984 se člen nepálské policie a jeden šerpa pokusili dostat tělo Schmatzové dolů, ale sami při tomto pokusu zemřeli. Nikdo další už se nenašel. Pak ale tělo Schmatzové jednoho dne zmizelo. Zřejmě je odfoukl vítr do jedné z průrev, protože na své původní pozici už se nenacházelo a ani nikde kolem je nikdo nespatřil. Kde dnes odpočívá Hannelore Schmatzové, už se nejspíš nedozvíme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu