válkaČeskoslovenskoobjevy

Tragický příběh Hanče a Vrbaty: Touha zvítězit za každou cenu se krutě vymstila

Tragický příběh Hanče a Vrbaty: Touha zvítězit za každou cenu se krutě vymstila
Zdroj: webcestovatelu.cz
+ 1 fotka+ 2 fotky

V roce 1913 se v Krkonoších uskutečnil osmý ročník mezinárodního lyžařského závodu na 50 km. Krátce po startu se březnové jarní počasí náhle zhoršilo, déšť se posléze změnil ve sněhovou vánici a silnou vichřici. Všichni závodníci postupně odstoupili a na trati zůstal jen Bohumil Hanč, v košili a bez čepice. U Harrachových kamenů se setkal s přítelem Václavem Vrbatou, který se mu vydal na pomoc a půjčil mu své oblečení. Chvályhodný skutek však nic nevyřešil a oba přátelé v místech, kde se dnes tyčí mohyla na památku obou hrdinů, umrzli.

Václav Pokorný 24. března 2018

Před 105 lety se odehrála v Krkonoších tragédie, která předčasně ukončila život dvou mladých sportovců a blízkých přátel, Bohumila Hanče a Václava Vrbaty.

Skamarádili se spolu na vojně, při společné službě v Bosenském Sarajevu. Pocházeli ze stejného kraje a měli i stejnou zálibu ve sportování. Hanč dával přednost lyžím a Vrbata cvičení v Sokole, i když lyžovat uměl také.

O Velikonocích 24. března roku 1913 se pořádal osmý ročník krkonošského mezinárodního závodu na 50 km. Českým želízkem v ohni byl Bohumil Hanč, který si v únoru ve Vysokém nad Jizerou vyjel titul „mistra Krkonoš“.

Mistr Krkonoš Bohumil Hanč

Mistr Krkonoš Bohumil Hanč

Trasa vedla z Labské boudy na Horní Mísečky. Start závodu začal v sedm hodin a vzhledem k vlídnému počasí se šest účastníků závodu vydalo na trať pouze v košilích a lehkých kalhotách. Byli mezi nimi čtyři Češi, německý favorit Oswald Bartel a pražský Němec Emmerich Rath.

Kolem deváté hodiny se počasí náhle zhoršilo, spustil se déšť s ostrým vichrem, který se proměnil ve sněhovou vánici. Během dvou hodin všichni účastníci závodu souboj vzdali a jediný Hanč zůstal na trati.

V 11 hodin a 3 minuty u kontrolního stanoviště Nová Slezská bouda dostává Hanč od rozhodčího citrón a rukavice. O hodinu později na labském štítu Violík rozhodčí na něj křičí, že ostatní už ze závodu odstoupili. Hanč ho zřejmě neslyší. Mezitím se rozhodčí a závodníci odebírají k Labské boudě a čekají tam na Hanče.

Po marném čekání Rath, Jarolímek a rozhodčí Fischer vyrážejí svého kolegu hledat. Každý jede jiným směrem, aby prozkoumali území od Harrachových kamenů přes Zlaté návrší až k Mísečkám.

Ve sněhové vánici objeví bezvládného Hanče Emmerich Rath a pokouší se ho odnést na zádech do bezpečí. Vleče ho několik set metrů, ale s hrůzou si uvědomí, že záchrana kamaráda je nad jeho síly. Vrátí se pro lyže a zcela vyčerpán pak dorazí na Labskou boudu, kde oznámí polohu pohřešovaného závodníka.

Záchranáři Hanče přivážejí, je však tak podchlazený, že oživovací pokusy jsou zcela marné. Přítomnému lékaři nezbývá než konstatovat smrt vysílením a ochrnutím srdce.

Mrtvý Hanč ale k údivu všech má na sobě kabát, rukavice i čepici. Odkud? Vždyť vyjel jen v košili! Ředitel Krkonošského muzea Jan Luštinec k tomu říká: „Až později vešlo ve známost, že Hanč svého přítele Vrbatu na závody pozval jako diváka. Někde na trase se museli potkat a Vrbata mu obětavě dal své šatstvo, aby jak předpokládal, mohl závod dokončit. Sám sebe vydal všanc vichřici, jen aby příteli pomohl.“

Nedaleko od místa, kde našli Hanče, zmrzl i Václav Vrbata, Hančův kamarád, který jej přišel povzbudit a ve sněhové vánici mu půjčil svůj kabát a čepici.

Čin Vrbaty, který za záchranu kamaráda obětoval svůj život, se stal impulzem ke vzniku záchranných služeb a 12. května 1935 i jednotné organizace Horské služby v Krkonoších. Na památku jejich tragické smrti je 24. březen slaven jako Den Horské služby.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu