válkaČeskoslovenskoobjevy

Tragický příběh Dian Fosseyové a jejích goril v mlze

Tragický příběh Dian Fosseyové a jejích goril v mlze
Zdroj: allthatsinteresting.com

Dian Fosseyová zasvětila celý svůj život ochraně goril. Napsala knihu s názvem Gorily v mlze, podle které byl natočen také stejnojmenný film. Život této neohrožené ochránkyně ovšem skončil tragicky.

Tomáš Chalupa 25. října 2018

V roce 1963 terapeutka Dian Fosseyová zjistila, že jí v jejím životě chybí dobrodružství. Půjčila si peníze od kamaráda a vyrazila na cestu do míst, kde by jí rozhodně nikdo nečekal – do africké džungle.

Za sedm týdnů projela Keňu, Tanzánii, Kongo a Rhodésii. V Tanzánii se setkala s archeology Louisem a Mary Leakeovými. Louis Leakey se zabýval mimo jiné tím, že vysílal výzkumníky do pralesů, aby zkoumali primáty. Fosseyová se mu zdála být dobrou adeptkou na tuto misi. V průběhu jejich výletu se snažil Fosseyovou přesvědčit, aby pro něj začala pracovat a odjela do Konga studovat gorily.

Jenže Fosseyová odmítla. Vrátila se do států, splatila dluh a pracovala dál jako terapeutka. Ovšem po třech letech se náhodou znovu setkala s Leakeym. Ten jí znovu nabízel práci v Kongu a Fosseyová tentokrát souhlasila. Devět měsíců zabralo shánění víza, také se mezitím učila svahilštinu a chodila na přednášky z primatologie. Pak konečně odletěla do Konga, kde se setkala ve výzkumném centru s jinou Leakeyovou vědkyní, Jane Goodalovou.

Kongo ovšem nebyla jen příroda a gorily, ale také nestabilní politická situace a válka. Několikrát byla ona i její kolegové zadrženi různými bojovníky a nakonec byli nuceni uchýlit se na konzulát v Nairobi. Tam se Fosseyová setkala s Leakeym, který jí přesvědčoval, aby dále pokračovala v práci.

Po čase se všichni přesunuli do hor v sousední Rwandě, kde založili nové výzkumné centrum u Mount Bisoke. Zdejší gorily se prakticky nesetkávaly s lidmi, na rozdíl od těch v Kongu. Žily mnohem izolovaněji, což bylo z vědeckého hlediska cennější. Bylo ale také mnohem těžší se k nim dostat.

Celá oblast byla řídce obydlená, bylo tam vlhko, chladno a prakticky pořád mlha. Přesto ani zde neměly gorily klid. Byly často loveny skupinami pytláků, kteří je chytali do pastí a odváželi pryč, aby je prodali na černém trhu. Fosseyová stále častěji narážela na jejich pasti nebo na zvířata, která v nich byla chycená a kterým musela pomoci s návratem do přírody. Pytláctví v oblasti se stále zhoršovalo a dosahovalo ohromných rozměrů. Několikrát se s nimi dostala do křížku.

Ale nakonec to nebyli pytláci, kteří ji připravili o život. Dva roky poté, co vydala svou knihu Gorily v mlze, která se stala světovým bestsellerem, byla Fosseyová nalezena mrtvá ve své chatě poblíž tábora. Byla zabita jednou silnou ranou z mačety.

Všechny cennosti byly ale stále na místě, takže policie vyloučila loupežný motiv. Kolem případu bylo velmi rušno. Policie postupně zatkla a obvinila několik lidí. Ve velkém podezření byl jistý pytlák Emmanuel Rwelekana, který se pokusil Fosseyovou zabít už jednou. Byl uvězněn ve vazbě, kde spáchal sebevraždu dříve, než proti němu bylo vzneseno obvinění. Policie obvinila ještě Wayna McGuirea, kolegu Fosseyové, který ale už byl tou dobou v USA odsouzen v nepřítomnosti. Spekulovalo se o tom, že McGuire chtěl Fosseyové ukrást její výzkumy, které chtěl použít pro vlastní knihu. Tou chtěl navázat (nebo se přiživit) na úspěch Goril v mlze. McGuire vinu odmítal, a jelikož Spojené státy nemají se Rwandou smlouvu o vydávání svých lidí k soudu, McGuire zůstal na svobodě. Až do smrti popíral jakoukoliv účast na vraždě Fosseyové. Byl však vždy považován za hlavního podezřelého, přestože se kolem případu později objevilo množství různých konspiračních teorií.

Fosseyová se stala symbolem pro ochranu přírody a díky své knize dokázala i běžným lidem ukázat krásu života goril, ale také rizik jejich vyhubení. Poslední záznam v jejím deníku zněl: „Když si uvědomíme cenu všeho živého, budeme méně lpět na minulosti, a můžeme se tak více soustředit na záchranu budoucnosti.“

Další články

Zavří­t reklamu