válkaČeskoslovenskoobjevy

Tragické milníky Jizerské 50: Účastníci závodu zahynuli pod lavinou

Tragické milníky Jizerské 50: Účastníci závodu zahynuli pod lavinou
Zdroj: nasvah.cz
+ 4 fotky+ 5 fotek

Třetího ročníku lyžařského závodu Jizerská 50 se v roce 1970 zúčastnilo 14 členů budoucí horolezecké Expedice Peru 70. O čtyři měsíce později všichni tragicky zahynuli pod kamennou lavinou na peruánském Huascaránu. Na jejich památku nese Jizerská padesátka přídomek Memoriál Expedice Peru 1970.

Václav Pokorný 17. února 2018

Letošní rok uplynulo padesát let od vzniku našeho nejslavnějšího lyžařského závodu Jizerské 50. První ročník proběhl v roce 1968 a zúčastnilo se jej přes 100 sportovců. Závod měl velký úspěch a započal tak tradici, která se konala vždy poslední lednovou neděli.

Hned v roce 1970 se však stala nešťastná událost, která poznamenala Jizerskou 50 už navždy. 15 československých horolezců a zakladatelů tohoto závodu zemřelo během výpravy v Peru. Jejich cílem byl vrchol Huandoy, vysoký 6 395 metrů.

Tým Expedice Peru 1970

Tým Expedice Peru 1970

Horolezecká expedice začala 23. dubna 1970 odletem z pražské Ruzyně přes Dakar a Santiago de Chile do peruánské Limy. Po příjezdu do And postavili tábor v údolí mezi horami Huascarán a Huandoy. O dva dny později je však potkala první tragická událost, kdy tehdy nejlepšímu československému horolezci Ivanu Bortelovi sklouzla noha po mokrém terénu a on se zřítil do třicetimetrové propasti.

„Moje milovaná, píši asi nejtěžší dopis svého života. Ivan už není dva dny mezi námi. Tragédie se odehrála v pondělí v 11.35, kdy Milan a Jarda sestupovali spolu s Ivanem z výšky pět tisíc metrů po úzké stezce. Není obtížná, v jednom místě překračuje úzký horský potůček a právě zde ujela Ivanovi noha po mokrém kameni a sklouzl do propasti. Spadl třicet metrů kolmou stěnou vodopádu přímo na hlavu. Byl na místě mrtev,“ citují autoři knihy „Huascarán – cesta končí, cesta začíná“ Lubomír Vejražka a Jiří Hladík dopis jednoho z členů výpravy.

Ostatní se i přesto rozhodli v expedici pokračovat jednodušším výstupem na Huascarán. 31. května odpoledne však Peru zasáhlo zemětřesení o síle 7,9 stupňů Richterovy škály a nevyhnulo se bohužel ani Huascaránu, kde dalo do pohybu obrovskou masu sněhu a kamení. Po několika dnech děsivé nejistoty se příbuzní i přátelé dozvěděli, že československý tábor byl pohřben pod lavinou. Lavina dosáhla obrovských rozměrů a zničila vesnice i menší města, které jí stály v cestě. Celkově si zemětřesení vyžádalo na 70 000 lidských obětí.

Hned další ročník Jizerské 50 byl touto událostí hluboce poznamenán. Od té doby se závod vždy jezdí jako memoriál a památka na kamarády z Expedice Peru 1970.

Dnešní Jizerská 50 je zařazena do světové ligy dálkových běhů Worldloppet a účastní se ho závodníci z české i světové špičky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu