válkaČeskoslovenskoobjevy

Nezkušená horolezkyně se vydala na Everest bez kyslíku, zpátky se už nevrátila. Její zmrzlé tělo každý míjel

Nezkušená horolezkyně se vydala na Everest bez kyslíku, zpátky se už nevrátila. Její zmrzlé tělo každý míjel
Zdroj: allthatsinteresting.com

Francys Arsentievová se stala první americkou ženou, která zdolala vrchol nejvyšší hory bez pomocného kyslíku. Zaplatila za to však životem.

Tomáš Chalupa 19. července 2018

Jedné noci se jedenáctiletý Paul Distefano probral z děsivé noční můry. Dva lidé byli uvězněni na jakési hoře uprostřed zuřící bouře a bílé nicoty. Tento sen jej extrémně rozrušil, navíc to nebylo poprvé, co se mu něco podobného zdálo. Už předchozí noc měl v podstatě stejný sen. Shodou okolností jeho matka Francys Distefano-Arsentievová právě odjela na expedici na Mount Everest. Malý Paul jí volal telefonem a řekl jí o svém snu. Arsentievová se ho snažila nepříliš úspěšně uklidnit, a nakonec mu jen řekla: „Prostě to musím udělat“.

Arsentievová nebyla ve svých 40 letech ani zkušená horolezkyně, ani nadšená cestovatelka. Ale její manžel, Sergej Arsentijev, patřil k nejzkušenějším horolezcům na světě, říkalo se mu „sněžný leopard“. Zdolal všech pět nejvyšších vrcholů ve svém rodném Rusku. Pár se rozhodl, že se zapíše do historie a zdolá Mount Everest bez pomocného kyslíku, který si horolezci obvykle nosí s sebou v kyslíkových lahvích.

Manželé Francys a Sergej

Manželé Francys a Sergej

O průběhu jejich výpravy se toho moc neví. 22. května roku 1998 spolu vystoupali na vrchol Mont Everestu, ale při sestupu se Arsentievová oddělila do svého manžela Sergeje. Když se Sergej vrátil do tábora a svou manželku tam nenašel, obrátil se zpátky a vydal se ji hledat. Během cesty minul tým horolezců z Uzbekistánu, kteří se pokoušeli Francys pomoci, ale museli ji opustit, protože se jim vyčerpal kyslík.

Ve stejnou dobu stoupal na Mont Everest ještě jiný horolezecký pár, Ian Woodal a Kathy O´Dowdová. Po cestě na vrchol nalezli tělo přikryté fialovou bundou. Byla to žena a zdálo se, že je ještě naživu. Onou ženou nebyl nikdo jiný než Arsentievová, která si u nich v základním táboře zašla jednou pro čaj. Znali ji a věděli, že se na Mont Everest vydala s manželem bez kyslíku.

Byl to děsivý zážitek, když se k ní přiblížili. Slyšeli, jak Arsentievová opakuje tři věty: „Neopouštějte mě. Proč mi to děláte? Jsem Američanka.“ Stále dokola, jako zaseklá gramofonová deska. Byla celá pokrytá námrazou, její kůže vlivem mrazu vypadala, jako by byla z vosku. Horolezkyně připomínala spící Šípkovou Růženku z pohádky, a toto přirovnání později použily mnohé noviny.

Woodal a O´Dowdová ale nemohli Arsentievové pomoci. Podmínky na Everestu byly zlé a stále se zhoršovaly. Museli učinit rozhodnutí, jaké se dělají jen na osmitisícovkách. Zachránit sebe a toho druhého ponechat napospas jeho osudu. Neměli možnost, jak Arsentievovou dostat dolů, nejspíše by sami na hoře zahynuli.

Mrtvé tělo Francys Arsentievové dnes zakrývá americká vlajka.

Mrtvé tělo Francys Arsentievové dnes zakrývá americká vlajka.

Sergej Arsentiev zahynul při hledání své ženy a jeho tělo se nikdy nenašlo. Jejich syn ještě mnoho let po smrti rodičů míval děsivé noční můry, které ho budily ze spaní. Navíc vídal v novinách fotky zmrzlého těla své matky, které míjely další horolezecké výpravy. S tím se nehodlal smířit horolezec Ian Woodal. Hnán děsivou vzpomínkou na umírající ženu odjel znovu do Himálaje, aby zajistil Arsentievové důstojnější místo odpočinku. Její tělo překryl americkou vlajkou, položil na ně také plyšového medvídka a mrtvolu přesunul mimo hlavní trasu, aby ji nemusel každý vidět.

Další články

Zavří­t reklamu