válkaČeskoslovenskoobjevy

Tragická smrt herečky Jany Rybářové. Uštvaly ji pomluvy o vztahu s operní hvězdou

Tragická smrt herečky Jany Rybářové. Uštvaly ji pomluvy o vztahu s operní hvězdou
Zdroj: www.csfd.cz

„Našel jsem zázrak. Je to čarokrásný zjev,“ rozplýval se nadšením režisér Václav Krška, když pro roli Aničky Karasové v chystaném filmu Stříbrný vítr konečně našel vhodnou filmovou představitelku – tehdy ještě neznámou 18letou studentku tanečního oddělení pražské konzervatoře Janu Rybářovou.

blondie 31. března 2020
Jana Rybářová v roli Aničky Karasové ve filmu Stříbrný vítr (1954)

Jana Rybářová v roli Aničky Karasové ve filmu Stříbrný vítr (1954)

Rolí rozpustilé, naivní a koketní Aničky se Jana Rybářová katapultovala mezi přední hvězdy 50. let. Navzdory herecké nezkušenosti si tehdy podmanila diváky svým temperamentem, upřímným hereckým projevem a nevšedním půvabem, jenž byl dán vzácnou kombinací jejích hnědých očí a přirozeně světlých vlnitých vlasů. Záhy získala angažmá v pražském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého a během tří let stihla natočit pět filmů. Tři z nich ovšem přišly do kin až po náhlé a nečekané hereččině smrti.

Jana Rybářová nevystudovala herectví, ale balet.

Jana Rybářová nevystudovala herectví, ale balet.

Ta se i po letech jeví jako naprosto nepochopitelná. Na první pohled totiž Jana Rybářová měla vše, o čem žena může jen snít. Krásu, mládí, talent, slávu, peníze, obdiv a lásku mnoha mužů a navíc byla od malička hýčkaná svou milující maminkou. Jenže jak její soukromý deník prozrazuje, navzdory všem těmto triumfům se velmi trápila a už několik let přemýšlela o sebevraždě. „Nemohu nalézt své místo v životě. Jsem jen na zkoušku v životě,“ poznamenala si například do sešitu.

Jana Rybářová v roli krásné Širín ve filmu Legenda o lásce (1956)

Jana Rybářová v roli krásné Širín ve filmu Legenda o lásce (1956)

Ačkoliv se stala jednou z nejpopulárnějších hereček druhé poloviny 50. let, ona sama o sobě neustále pochybovala. Nacházela na sobě jen samé nedostatky a často se kritizovala za své chování i herecké výkony. V době, kdy hrála krásnou Širín v Krškově Legendě o lásce, se před kamerou styděla za svoji postavu a nerada vystavovala své ženské vnady. Přitom toužila být krásná. „V obličeji jsem tlustá jak králík,“ zkritizovala se nemilosrdně. Mužům se přitom líbila. O její přízeň bojoval i legendární představitel Limonádového Joea Karel Fiala, leč marně. „Maximum, co jsem tenkrát dostal, byla pusa,“ prozradil. „Ona na rychlé vztahy rozhodně nebyla,“ podotkl také.

S Eduardem Cupákem ve filmu Stříbrný vítr (1952)

S Eduardem Cupákem ve filmu Stříbrný vítr (1952)

První velkou láskou Jany Rybářové byl o něco starší pohledný mladík jménem Karel, který Janu Rybářovou velmi miloval, nosil jí květiny a psal jí milostné dopisy. Chodili spolu čtyři roky. Zpočátku do něj byla Jana romanticky zamilovaná, ale postupem času to v jejich vztahu začalo dosti skřípat. Takřka každá jejich schůzka skončila hádkou. „Proč jsme se uhodili? Proč se tak strašně hádáme?“ kladla si otázky ve svém deníku.

Jana Rybářová ve filmu Legenda o lásce (1956)

Jana Rybářová ve filmu Legenda o lásce (1956)

Neshody vyplývaly z rozdílných očekávání partnerů. On si přál, aby se mu zcela odevzdala, jenže tomu se ona bránila. Ke štěstí jí stačily jen jeho polibky, sexuální styk neustále odkládala, chtěla si uchovat volnost i čistotu. Svého přítele tím ovšem doháněla k nepříčetnosti. Neustále se spolu rozcházeli a zase udobřovali. On jí vyhrožoval sebevraždou i tím, že ji zabije. Vyčítal jí, že z něj udělala zlomeného, nešťastného muže. „Chtěla bych se umět chtít zabít, protože už nevím, jak z toho všeho ven. Žít neumím, lásku neumím, hrát neumím a hlavně nevím, jak hrát líp,“ svěřila se zoufale svému deníku již v dubnu roku 1956.

S Přemyslem Kočím při natáčení u moře v Bulharsku (1956)

S Přemyslem Kočím při natáčení u moře v Bulharsku (1956)

Přitom v té době dostala od režiséra Václava Kršky další dvě role –ve filmech Labakan a Legenda o lásce. Oba se natáčely u moře v Bulharsku. „Museli jsme ji před Bulhary chránit, jak byli agresivní,“ uvedl Karel Fiala. Půvabná světlovláska totiž na každém kroku poutala pozornost místních náruživých mužů. Zahleděl se do ní i operní pěvec a vyhlášený donchuán Přemysl Kočí, který v Legendě o lásce hrál postavu vezíra. Jak později přiznal, snažil se na dívku zapůsobit a podmanit si její city, ale zároveň ji sám před sebou varoval. „Dej si na mě pozor, jsem lotr,“ řekl jí. I tak ale Janě imponoval a jako muž ji velmi přitahoval. Byl pozorný, galantní, a protože byl o 19 let starší a neměl žádné děti, choval se k ní ochranitelsky jako otec. Přesto se ho zdráhala milovat. Byl totiž ženatý. Kočí byl sice do ní také zamilovaný, ale na rozvod nepomýšlel. „Já jen doufal, že mě manželka jednoho dne vykopne. Co se mnou, když jsem takový grázl,“ přiznal se v roce 2000 v televizním pořadu Nelze umírat štěstím.

Jana Rybářová se v Bulharsku zamilovala do stálice Národního divadla Přemysla Kočího.

Jana Rybářová se v Bulharsku zamilovala do stálice Národního divadla Přemysla Kočího.

Mezitím se tamtamy o vztahu Rybářové a Kočího šířily po Praze. Neznámí lidé herečku bombardovali anonymními dopisy i moralizujícícími telefonáty. Citlivá, zranitelná dívka tím velmi trpěla, cítila se provinile a za svůj vztah s Kočím se velmi styděla. „Raději být nešťastná než milovat a krást,“ poznamenala si do deníku. To už v ní zrálo rozhodnutí spáchat sebevraždu. V ní nacházela východisko ze své beznadějné situace. „Nechci být tajnou, trapnou milenkou,“ svěřila se.

Jana Rybařová v poslední své filmové roli – novicky Marty ve filmu Proti všem (1956)

Jana Rybařová v poslední své filmové roli – novicky Marty ve filmu Proti všem (1956)

I když den před sebevraždou konzultovala s matkou své rozhodnutí ukončit vztah s Kočím, nijak se jí tím neulevilo. „Musela být v hrozném duševním stavu,“ domnívala se její švagrová Johanna Rybářová. Herečka si totiž doma v noci pustila svítiplyn, kterým se otrávila. „Celá rodina mohla zahynout,“ upozornila Johanna Rybářová. „Svítiplyn je děsně nebezpečný plyn, a kdyby se škrtla sirka … Když to udělala, asi nebyla při smyslech,“ mínila. Jenže jak dokazují hereččiny zápisky, svoji sebevraždu několik dní dopředu plánovala a původně se chtěla otrávit už ten den ráno. Stihla ještě napsat dopis na rozloučenou, v němž mimo jiné uvedla, že není tak cenným člověkem, aby jejího života bylo třeba litovat. Kdyby jenom tušila, že hned příští ráno dostane od režiséra Weisse nádhernou roli ve filmu Vlčí jáma, která pak proslaví Janu Brejchovou!

Jana Rybářová se otrávila svítiplynem 11. února 1957.

Jana Rybářová se otrávila svítiplynem 11. února 1957.

Lékař, který její mrtvé tělo ohledával, konstatoval, že Jana Rybářová zemřela jako panna. Údajně prý prohlásil, že kdyby mu přišli do rány ti lidé, kteří herečku pomlouvali a rozhlašovali o ní, že s Kočím čeká dítě, asi by jim něco udělal. Otázkou je, zda by si Jana Rybářová na život sáhla, kdyby měla s partnerem plnohodnotný vztah včetně sexu. Na to už však nikdo nedá odpověď.

Náhrobek na hrobě Jany Rybářové na vyšehradském hřbitově

Náhrobek na hrobě Jany Rybářové na vyšehradském hřbitově

Související články

Další články

Zavří­t reklamu