válkaČeskoslovenskoobjevy

Tragédie při korunovaci cara Mikuláše II.: Ušlapáno bylo 1389 lidí!

Tragédie při korunovaci cara Mikuláše II.: Ušlapáno bylo 1389 lidí!
Zdroj: wikipedia commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Před 120 lety, 18. května 1896, bylo při oslavách korunovace ruského cara Mikuláše II. na Chodynském poli v Moskvě ušlapáno 1389 lidí a na 1300 osob bylo zraněno. Tragédii co do počtu obětí překonala panika až při muslimské pouti do Mekky v červenci 1990, kdy bylo ušlapáno nebo se udusilo 1426 lidí.

Markéta Oderská 18. května 2016

Mikuláš II. nastoupil na ruský trůn již v roce 1894, ale korunovaci odložil o jeden a půl roku, po skončení ročního smutku po náhlé smrti svého 49letého otce, cara Alexandra III. Korunovaci předcházely téměř dvouleté přípravy, na jejich organizaci mělo padnout ze státní pokladny 100 milionů rublů.

Valentin Alexandrovič Serov - Korunovace cara Mikuláše II.

Valentin Alexandrovič Serov – Korunovace cara Mikuláše II.

Korunovační slavnosti začaly 13. května 1896 a trvaly dva týdny. Jejich průběh byl impozantní a nechybělo při nich vůbec nic z tradice, včetně velkolepých církevních obřadů, přehlídek vojska, plesů, banketů a recepcí. Bohužel se vůbec nepodařila lidová veselice konaná na Chodynském poli, kde bylo vojenské cvičiště a shromaždiště vojsk. Už časně zrána se tu sešlo obrovské množství lidí v očekávání zdarma podávaného pohoštění. Bylo přislíbeno pivo a malé dárkové balíčky – džbánek s monogramy cara a carevny, dále houska, kus salámu, perník s erbem a sáček se sladkostmi a ořechy. Lidé v obavách, že se na ně nedostane, se začali cpát dopředu, a nastala strašlivá tlačenice. Nad davem ztratily kontrolu i policejní jednotky. Podle oficiálních údajů v ní zahynulo ušlapáním 1389 lidí a 1300 bylo těžce zraněno. Údajně však zemřelo na 4000 lidí a dvojnásobek jich byl zraněn.

https://www.youtube.com/watch?v=2b-Cfe7fPok

Korunovační oslavy však pokračovaly dál podle programu a car se všech naplánovaných akcí zúčastnil. Ačkoli Mikuláš II. poslal rodinám obětí peníze, zaplatil jim nemocniční ošetření, navštěvoval zraněné v nemocnici a zúčastňoval se mší za postižené, jeho pověst utrpěla a dostal přezdívku „krvavý car“. Mnozí chodynskou tragédii pokládali za špatnou předzvěst pro celou říši i samotného panovníka. Tato předtucha se o 21 let později naplnila. V roce 1917 vypukla v Rusku revoluce, Mikuláš II. byl přinucen abdikovat a o rok později, 17. července 1918, byl s celou svou rodinou zastřelen.

Další články

Zavří­t reklamu