válkaČeskoslovenskoobjevy

Tragédie objektivem sedmnáctileté dívky: Bernice Palmer jako první zachytila ledovec, který potopil Titanic

Tragédie objektivem sedmnáctileté dívky: Bernice Palmer jako první zachytila ledovec, který potopil Titanic
Zdroj: vintag.es
+ 5 fotek+ 6 fotek

Kanaďanka Bernice Palmer se plavila na zaoceánském parníku Carpathia, když Titanic narazil do ledovce a s více než dvěma tisíci pasažéry na palubě mířil ke dnu. Historickou událost zaznamenala na skříňovém fotoaparátu Kodak Brownie.

Simona Knotkova 7. června 2019

Bernice cestovala společně s matkou do Středomoří. Nakonec se tam ale nikdy nedopravila. 15. dubna 1912 dostal kapitán Carpathie Arthur Rostron brzy ráno hlášení o lodní katastrofě. Do té doby největší zaoceánský párník světa Titanic utrpěl srážku s ledovcem a neodvratně mizel v temných atlantských vodách. Rostron ihned zavelel změnit kurz a vypravil se vstříc tragédii. Když dorazil ve čtyři ráno na místo, zachránit se už dala jen asi třetina cestujících, kteří se plavili na záchranných člunech.

Bernice toho dne probudila třeskutá zima. „Stalo se něco hrozného,“ řekla své matce, když zkontrolovala situaci na palubě. Obě dvě poté stály venku na mrazu a sledovaly, jak lodníci pomáhají prvním přeživším.

„Jejích tváře byly zmrzlé a vystrašené. Hodně z nich bylo dobře oblečeno, takže se jednalo hlavně o pasažéry první třídy. Ženy na sobě měly vypůjčené kabáty od mužů, kteří se potopili s lodí. Ve vodě plavaly skládací židle a trosky,“ vzpomínala později žena, které bylo v době tragédie sedmnáct let. Následky zkázy zachytila pomocí fotoaparátu Kodak Brownie, který dostala dříve darem. Stala se tak autorkou první publikované fotografie osudného ledovce.

Posádka vydala zákaz vypouštět ven jakékoliv informace. Bernice ale kontaktoval nejmenovaný zaměstnanec newyorské agentury Underwood & Underwood, který od ní snímky koupil. Později se staly majetkem muzea Smithsonian Institution Archives, kterému je Bernice společně s fotoaparátem věnovala.

Do přiloženého listu napsala: „Je mi potěšením, že Smithsonian Institution nyní vlastní fotoaparát, který pořídil snímky ledovce, jenž potopil Titanic. Tento fotoaparát také vyfotil plovoucí kusy ledu v místech, kde loď s více než dvěma tisícovkami pasažérů klesala ke dnu. Poté, co se přeživší nalodili na Carpathiu, loď toto místo obeplouvala. Tehdy mi došlo, k jak strašnému neštěstí spáchaném na tolika lidech došlo. Přihodily se věci, na které nikdy nezapomenu.“

Pořízené fotografie si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu