válkaČeskoslovenskoobjevy

Tragédie Meryl Streepové: Zatímco se stávala slavnější, její životní láska umírala

Tragédie Meryl Streepové: Zatímco se stávala slavnější, její životní láska umírala
Zdroj: nypost.com

Herečka Meryl Streepová je už 38 let šťastně vdanou paní. Ještě předtím si ale prožila bolestný románek, který ji navždy poznamenal.

Simona Knotkova 15. června 2016

Jí bylo dvacet sedm a teprve si budovala své herecké jméno. Johnu Cazaleovi bylo čtyřicet jedna a měl za sebou oscarového Kmotra či rovněž vysoce ceněné drama Rozhovor. Snad to bylo i jeho smutným vzezřením a neobvyklým vystupováním na veřejnosti, že se do něj začínající hvězdička zamilovala hned brzy poté, co se spolu v roce 1976 objevili v shakespearovském dramatu Něco za něco. Ani on vůči Meryl nebyl lhostejný.

Během schůzek se postupně poznávali, až z nich nakonec byl regulérní pár. „Skvěle se na ně dívalo, oba vypadali tak legračně. Byl to půvabný pár, ale na druhou stranu celkem osobitý. Lidé se za nimi otáčeli a nebylo to jenom kvůli vzhledu Streepové,“ vzpomíná dramatik Israel Horovitz. Snad by se později stali i nejtalentovanější dvojicí Hollywoodu, jenže do jejich života zasáhla hrozivá diagnóza. Cazaleovi byla zjištěna rakovina plic v konečném stádiu.

Herec se vzdal divadla, jeho partnerka se mu snažila být tou největší podporou. Oba si moc nepřiznávali, jak moc je situace vážná, a dokonce společně byli v hledáčků tvůrců chystaného snímku Lovec jelenů. Dostat do obsazení Cazaleho byl ale oříšek. Produkční společnost EMI nechtěla riskovat, že jeden z hlavních herců během natáčení zemře a odmítala zaplatit příliš vysoké pojistky. Ty měl nakonec ze svého zaplatit další z herců, Robert De Niro. „Byl ještě nemocnější, než jsme si mysleli, ale chtěl jsem, aby tam hrál,“ řekl později.

Z divadelní hry Něco za něco.

Z divadelní hry Něco za něco.

Za léčebné výlohy dvojici docházeli peníze, a tak jenom kvůli nim vzala Streepová roli v minisérii Holocaust. Natáčelo se ale v Rakousku a herečka nemohla být nablízku umírajícímu partnerovi. V Evropě strávila dva a půl měsíce a po konci produkce se skoro ani nerozloučila se štábem, jak rychle zase jela do Států.

Po návratu uviděla Johna v dosud nejhorším stavu. Sama nechala veškeré práce a pět měsíců se o něho jenom starala. Chodila s ním na všechny lékařské prohlídky a ozařování a dodávala mu duševní sílu. Sama byla ale psychicky vyčerpaná.

„Můj milý je příšerně nemocný a často pobývá v nemocnici. Pečují tam o něho úžasně a já se taky snažím jenom nepostávat s rukama v klíně. Po celou dobu mám ale strach, který maskuji tím, že vypadám neustále vesele. Je to ještě více mentálně i fyzicky vyčerpávající, než jakákoliv jiná práce, kterou jsem dosud dělala,“ píše například v dopise své učitelce dramatu.

Lovec jelenů byl poslední hercův film.

Lovec jelenů byl poslední hercův film.

Konec nakonec přišel 12. března 1978 ve tři hodiny ráno. Doktoři Meryl oznámili, že její přítel zemřel. „Na tohle Meryl nebyla připravená, natož aby si dovolila tomu věřit. Všechno, co v ní celých deset měsíců kulminovalo, šlo pak ven. Vrhla se na jeho hruď, začala vzlykat a na krátký moment pak John otevřel oči a řekl: ‚Všechno je v pořádku, Meryl.‘ Pak je zase zavřel a zemřel doopravdy,“ popisuje autor knihy Becoming Meryl Streep Michale Schulman.

Následující měsíce Meryl sklízela všechny možné nominace a za roli v Holocaustu dokonce získala televizní cenu Emmy. Rozjezd její kariéry pro ni ale vždy bude mít hořkou příchuť. Všechna uznání světa nemohla vybalancovat ztrátu osudového partnera.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu