válkaČeskoslovenskoobjevy

Tragédie cirkusu Hagenbeck-Wallace: 86 členů zemřelo při srážce vlaků

Tragédie cirkusu Hagenbeck-Wallace: 86 členů zemřelo při srážce vlaků
Zdroj: allday.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Ve vesnici Forest Park v americkém Illinois najdete velkou hrobku s kamenným slonem. Pochováno je pod ní osmdesát členů cirkusu Hagenbeck-Wallace, kteří zahynuli během jedné z největších vlakových tragédii.

Simona Knotkova 23. února 2019

Psal se tehdy 22. červen 1918. Vlak se spícími členy cirkusu Hagenbeck-Wallace zastavil ve čtyři hodiny ráno u města Hammond v Indianě. Bylo třeba zkontrolovat nápravu. Mezitím byl zaslán automatický signál vojenskému vlaku s dvaceti vagóny, který se rychlostí 56 kilometrů za hodinu blížil ke stejnému místo. Jinak zkušený strojvedoucí Alonzo Sargent měl toho dne za sebou už dlouhou cestu a únava v kombinaci s prášky a těžkým jídlem způsobila, že ve své kabině podlehl mikrospánku. Signalizační znamení tak přehlédl a dál pokračoval v jízdě. Na poslední chvíli se ho snažil ještě zastavit brzdař, ale bylo už pozdě. Souprava v plné rychlosti narazila do dřevěného vlaku cirkusu Hagenbeck-Wallace a na místě zabila některé z pasažérů. To ale ještě nebyl konec utrpení.

Místo tragédie.

Místo tragédie.

Přeživší srážky se snažili z místa ihned utéct. Dřevo však chytilo od petrolejových lamp a ve vlaku propukl požár. Oheň se šířil rychle a množství lidí zahynulo jenom proto, že se snažilo zachránit své blízké. Oficiálně bývá uváděno 86 obětí. Velkou část těl se ovšem nepodařilo ani identifikovat. Dalších 127 členů cirkusu bylo vážně zraněno.

Oběti byly pochovány v hromadném hrobě.

Oběti byly pochovány v hromadném hrobě.

Během následujícího soudního řízení čelil Sargent obvinění ze zabití, trestu ale nakonec ušel. Tragédie nicméně jednou provždy změnila pracovní normy strojvedoucích.

Alonzo Sargent.

Alonzo Sargent.

Hromadný hrob se sochou slona nechal zesnulým vystavit Americký spolek showmanů na hřbitově Woodland Cemetery v Illinois. Některé náhrobky zdobí pouze přezdívky či neurčitá pojmenování jako například „Neznámý muž číslo 19“. Dodnes se na místě koná každoroční Klaunský týden, který vzdává hold obětem. Událost se však nenese v ponurém duchu a na mrtvé cirkusáky se vzpomíná prostřednictvím vystoupení, her a všudypřítomného smíchu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu