válkaČeskoslovenskoobjevy

Tradiční zápasníci v Indii mají namále, bojovat nikdo nechce kvůli jednomu pravidlu

+ 5 fotek+ 6 fotek

Indie má dlouhou tradici v zápase zvaném kušti, který na první pohled v lecčems připomíná řecko-římský zápas. I zde bojují zápasníci především pomocí úchopů, chytů a pák. Prastarý zápas má ale jedno pravidlo, kvůli kterému se mu dnes už málokdo chce věnovat. Zápasníci totiž musí dodržovat celibát.

Tomáš Chalupa 12. června 2021

Trénink 12 hodin denně, a to někdy už od útlého věku šesti let, také není něco, co by dnešní indická mládež měla zrovna za svůj vysněný životní standard. Ve starověku byli tito zápasníci skutečné celebrity a na jejich souboje chodilo početné publikum. Cestu zápasníka by si možná i dnes vybral leckterý mladý Ind, jenže když nesmíte po celou dobu souložit, ale také pít alkohol, kouřit, musíte dodržovat přísnou životosprávu a hlavně neustále trénovat, pak to zkrátka není cesta pro každého. V Indii tak dnes už prakticky tento sport vymírá. Zápasníci se tak dnes rekrutují z řad problémových mladíků, které jejich rodiče poslali do školy pro zápasníky, aby tam získali potřebnou sebedisciplínu. Na skupinu mladých zápasníků vždy dohlíží jeden starší trenér.

Thumbnail # Bruce Lee vs Wong Jack Man: nejslavnější zápas bojového umění
Mohlo by Vás zajímat:

Bruce Lee vs Wong Jack Man: nejslavnější zápas bojového umění

Kušti se zápasí na písku, který je velmi hluboký. Slovo kušti v překladu znamená boj v posvátné půdě. Zápasníci se nazývají pehlwani, jednotlivým tréninkovým školám či centrům se pak říká akhara. V Indii už je jich jen posledních několik. Zajímavé je, že mezi pehlwani neplatí žádné kastovní rozdíly jako v běžné indické společnosti. Kdo vstoupí do akhary, je roven komukoliv jinému, ať už pochází z jakékoliv vrstvy.

Samotný zápas kušti má své kořeny už v 5. století před naším letopočtem. Tehdy se nazýval malla-yuddha, ale v podstatě to byl zápas stejný jako kušti. V boji nejsou povoleny kopy ani údery, ale velmi se používají různé trhy, páky a úchopy stejně jako v řecko-římskému zápasu. Zájem o kušti setrvale klesá a někteří se obávají, že by do konce tohoto století mohl zcela zaniknout.

Další články

Zavří­t reklamu