válkaČeskoslovenskoobjevy

Tradiční Japonsko bylo úplně jinou zemí, než jak ji známe dnes

Tradiční Japonsko bylo úplně jinou zemí, než jak ji známe dnes
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 46 fotek+ 47 fotek

Než se stalo Japonsko ostrovem plným nekonečných městských metropolí s tyčícími se mrakodrapy, bývalo poněkud zaostalou agrární zemí s domečky pokrytými doškovými střechami a lesy táhnoucími se na obzoru. Vše se začalo měnit, až když v roce 1868 západní mocnosti Japonsko pod hrozbou války donutily, aby se otevřelo světu.

Yvonne Pokorná 18. března 2019

Během několika let obnovený kontakt se Západem zásadně změnil japonskou společnost. Zanikl šógunát, byla ustavena konstituční monarchie a celá země se sjednotila pod obnovenou mocí japonského císaře. Feudální systém byl zrušen a byly převzaty četné západní instituce, včetně západního právního řádu a vlády. Zanikla třída samurajů a císařský dvůr se začal oblékat po vzoru západní společnosti. Spolu s dalšími ekonomickými, sociálními a vojenskými reformami vyústily tyto změny k přerodu Japonska do moderní světové mocnosti. Nicméně něco málo z odlišné japonské kultury se uchovalo dodnes.

Fotografie z konce 19. století dávají nahlédnout do světa, který je dnes už minulostí – do uliček lemovaných jednoposchoďovými domky s doškovými střechami, kde pouliční prodejci nesou své zboží na zádech. Ukazují jak život chudých rolníků živících se pěstováním rýže a čaje, tak i bohaté elity obývající velké kamenné paláce. Zachycují společnost, která se ještě držela svých tradic, například nošení kimon, a neznala automobily a jiné technické vymoženosti, v nichž dnešní Japonsko tak vyniká.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu